-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۸, یکشنبه

تب «انقلاب» نیم مرده در مصر نمی خوابد

پرش از فراز دموکراسی به درون گرداب انارشیزم/ ماهیت «بهارعربی» درمصرشبیه سوریه ولیبیا است؟

لحظاتی پس از اعلام حکم اعدام متهمان به دست داشتن در کشتار تماشگران یک بازی فوتبال در پورت سعید در شرق مصر این شهر شاهد درگیری مسلحانه بین معترضان به حکم دادگاه و نیروهای امنیتی شد که در ساعت های اولیه این حوادث 25 تن کشته شدند.

وزارت بهداشت مصر روز شنبه 26 – 1 – 2013 اعلام کرد در درگیری ها دست کم 200 نفر زخمی شدند.

سال گذشته هنگام برگزاری مسابقه فوتبال بین دو تیم " المصری" و " الاهلی " دست کم 74 نفر کشته شدند و مسئولان استادیوم از جمله یک مهندس برق وچند تن از عناصر امنیتی به اتهام سهل انگاری بازداشت شدند.

مسئولان استادیوم به تسهیل ورود بیش از سه هزار تماشگر اضافی به استادیوم و عدم جلوگیری از ورود تماشاگرانی که سلاح سرد به همراه داشتند ، به زندان افتادند و مهندس برق استادیوم نیز به دلیل خاموش کردن برق محل برگزاری مسابقه هنگام درگیری بین تماشاگران دو تیم بازداشت شده بود.

پس از اعلام حکم اعدام 21 تن از متهمان این پرونده شهر پورت سعید شاهد درگیری های مسلحانه گسترده ای شد که در این حوادث 2 تن از بازیکنان لیگ برتر این کشور نیز کشته شدند.

تامر الفحله دروازبان تیم " المصری" و همچنین محمد الضظوی بازیکن تیم "مريخ" لحظاتی پس از اعلام حکم در درگیری های مسلحانه کشته شدند.

گزارشگر العربیه در مصر اعلام کرده است درگیری های پراکنده در این شهر ادامه دارد و نیروهای ارتش در مناطق حساس این شهر مستقر شدند.

بر اساس قوانین قضایی مصر احکام اعدام پس از صدور در دادگاه های بدوی به مفتی کشور ارسال می شود تا نظر نهایی خود را اعلام کند.