-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۸, یکشنبه

نوام چامسکی: بشار اسد ترور خواهد شد!

نوام چامسکی نظریه پرداز امریکایی می گوید: سوریه به سمت نوعی خودکشی در حرکت است.در حالی که درگیری ها در سوریه هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد، نوآم چامسکی تصریح کرده است که دستیابی به راه حلی برای پایان درگیری‌ها در سوریه بدون اینکه تخریب این کشور را در پی داشته باشد، دشوار است.
به گزارش ایسنا، نوآم چامسکی، نظریه پرداز و فعال آمریکایی در مصاحبه با رادیو “صدای روسیه” اظهار کرد: سوریه به سمت نوعی خودکشی پیش می‌رود و راه آسانی برای برون رفت از اوضاع پیچیده‌ای که کشور با آن مواجه است، وجود ندارد.
چامسکی اظهار عقیده کرد: بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه یقینا، ترور خواهد شد چرا که اگر با خارج شدن از کشور موافقت کند، به دست معاونانش کشته خواهد شد و اگر کشور را ترک نکند نیز دیر یا زود از بین خواهد رفت.
چامسکی خاطرنشان کرد: سوریه درخصوص سلاح‌های شیمیایی از خط قرمز پا فراتر گذاشته است و این مشکل بروز پیدا می‌کند، چرا که هیچ کس راه حلی برای حل و فصل آن ارائه نداده است و آمریکا نمی‌تواند این سلاح‌ها را مورد هدف قرار دهد.
در همین حال، هنری کیسینجر وزیر اسبق امور خارجه آمریکا٬ در سخنرانی یک‌ساعته خود در اجلاس جهانی داووسبا اشاره به بحران رو به گسترش در سوریه٬ از ایالات متحده و روسیه خواست که با یکدیگر برای پایان دادن به بحران در این کشور همکاری کنند. او تاکید کرد که برای تحقق این هدف٬ آمریکا و روسیه باید محتاطانه گام بردارند.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ به اعتقاد او مداخله نظامی کشورهای خارجی در سوریه٬ یک نبرد قومی ویرانگر را در پی خواهد داشت و خودداری از مداخله نظامی هم می‌تواند یک تراژدی بزرگ انسانی را رقم بزند.
کیسینجر گفت: «ماجرای سوریه ممکن است پی‌آمدهای گوناگونی داشته باشد. شاید بشار اسد همچنان در قدرت بماند٬ شاید شورشیان سنی پیروز میدان شوند و شاید یکی از گروه‌های قومی کنترل اوضاع را در دست بگیرد٬ اما در هر یک از این حالت‌ها٬ اگر قدرت‌های خارجی در حال رقابت با یکدیگر باشند٬ اوضاع بدتر خواهد شد