-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۵, پنجشنبه

آماده گی ها برای محاکمۀ رهبران وجنگ سالاران/ تمثیل محاکمه

تمرینات مقدماتی دادستان های آیندۀ افغانستان درامریکا انجام می گیرد./ جالب ترین رزمایش دراذهان عمومی!

مرحله نهایی رقابت های بین المللی محاکمه تمثیلی به روز چهارشنبه میان دانشجویان حقوق در دانشگاه های افغانستان در کابل برگزار گردید.

انتظار می رود دانشجو های برنده در این رقابت ها ماه آینده جهت اشتراک در مسابقه محاکمه تمثیلی حقوق بین المللی به واشنگتن فرستاده شوند.

به گفته مقام ها در این برنامه دانشجویان افغانی با بهترین محصلان حقوق از سراسر جهان به رقابت خواهند پرداخت.

در مرحله نهایی رقابت های ملی محاکمه تمثیلی که به هدف انتخاب بهترین دانشجویان حقوق از دانشگا های های افغانستان در کابل راه اندازی شده بود تیم دانشجویان ولایت هرات برنده شناخته شد.

 دانشجویان در حضور شماری از مقام های ستره محاکمه افغانستان و مقام های سفارت امریکا و اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده با هم رقابت کردند.

ستیفن مکفرلند  مسوول بخش تنفیذ و حاکمیت قانون سفارت امریکا در افغانستان راه اندازی همچو برنامه ها را در اصلاح و تقویت نظام قضایی این کشور مهم توصیف کرد. وی از ادامه کمک های امریکا در این راستا اطمینان داد.

« من باور دارم که تجربه های این رقابت شما را کمک خواهد کرد که یک حقوق دان، قاضی و رهبر قوی در جامعه افغانستان باشید. چیزی های که شما در این رقابت آموختید برای آینده شما و قضای افغانستان مفید خواهد بود. ما به حمایت خود از کسانی که که حاکمیت قانون را در افغانستان گسترش می دهند، ادامه خواهیم داد. »

این برنامه رقابتی میان دانشجویان هرات، بلخ، البیرونی، ننگرهار، خوست قندهار، تخار و پنجشیر در مقر ستره محاکمه در کابل به همکاری اداره انکشاف بین المللی امریکا به راه انداخته شده بود.

پامیر عازم یکی از محصلان برنده در صحبت با خبرنگاران در مورد موفقیت تیم  حقوق هرات گفت:

« خوشبختانه که در دور ابتدایی ما با بلند ترین امتیاز میان هشت تیم که بود، تیم هرات به دور نهایی راه پیدا کرد. باز هم خوشبختانه در مسابقه نهایی توانستیم که مقام اول را از آن خود کنیم. به نماینده گی از تیم افغانستان به واشنگتن می رویم و بالاخره مسابقات به سطح بین المللی در آنجا برگزار خواهد شد. »

رقابت بین المللی محکمه تمثیلی فلیب سی جیسپ بزرگترین مسابقه محاکمه تمثیلی در جهان می باشد که در آن بیش از 500 محصل پوهنځی های حقوق از بیشتر 80 کشور اشتراک می نمایند.

اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان در چهارچوب برنامه استقرار حاکمیت قانون از چند سال به این طرف با ستره محاکمه و سایر نهاد قضایی این کشور همکاری دارد.