-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۲۴, سه‌شنبه

تجاوز به دختر شانزده ساله

سلسلۀ بی پایان جنایات جنگ سالاران در شمال/ عامل جنایت واسطه دار است و دست کسی به وی نمی رسد.


یك دختر 16 ساله در ولسوالی بلخاب سرپل مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

این دختر كه مریم نام دارد متعلم صنف دهم مكتب قریه چنارك ولسوالی بلخاب می باشد، گفته می شود  وی به روز جمعه گذشته مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

به گفته مردم محل، این دختر توسط یك افسر استخبارات قوماندانی امنیه ولسوالی بلخاب ولایت سرپل مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و فعلاً در وضعیت بد  بسر می برد.

یكتن از اقارب مریم كه نخواست نامش افشا شود از طریق تلیفون به رادیو آزادی گفت: این یك واقعیت است كه این دختر 16 ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و از سوی مقامات امنیتی تهدید نیز شده است:

« مریم به دست زورمندان افتیده، همین حالا دختر تحت فشار و تهدید قرار گرفته و كسی كه او را مورد تجاوز قرار داده واسطه دار است و می خواهند این عمل را دروغ جلوه دهند و مجرم را رها نمایند. ما كه غریب هستیم از گرفتن نام خود نیز هراس داریم دولت باید در این باره جدی عمل كند.»

مسوولان محلی این موضوع را تایید می كنند كه بالای این دختر تجاوز صورت گرفته، اما می گویند: خود مریم دعوا ندارد شاید این ادعا بر علیه این افسر یك توطیه باشد.

عبدالرووف تاج قوماندان امنیه ولایت سرپل قضیه تجاوز جنسی بالای این دختر 16 ساله را تایید كرد، اما شكنجه و تهدید مریم را
از سوی مسوولان محلی غلط فهمی مردم عنوان نموده گفت: بخاطر روشن شدن قضیه آنان هیاتی را به محل فرستاده اند:

« ما فوراً هیات پنج نفری را به محل فرستادیم تا هر چه زودتر قضیه را بررسی كرده برای ما اطمینان بدهند كه موضوع از چه قرار است، بعداً ما اجراآت خواهیم کرد.»

هر چند تلاش نمودیم تا در این مورد با خود مریم، پدر، مادر و یا با برادرش از نزدیك در تماس شده از چگونگی قضیه جزیات بیشتر بدست بیاوریم، متاسفانه نسبت بندش و دوری راه به این كار موفق نشدیم.

در این حال نسیمه آرزو رییس امور زنان ولایت سرپل با ابراز نگرانی از تجاوز جنسی بالای مریم می گوید: از اینكه بلخاب دور ترین ولسوالی ولایت سرپل است امكان رفتن به آن وجود ندارد.

خانم آرزو گفت: اگر شرایط مساعد می بود، خودش قضیه را از نزدیك بررسی می كرد:

« قوماندان امنیه ولسوالی تجاوز جنسی بر مریم را كاملاً رد می كند اما ولسوال تایید می كند. افراد زورمند می خواهند این مساله را از رسانه ها پنهان نمایند تا نام بدی به ارگان های امنیتی نرسد. این گپ هیچ وقت پت و پنهان نمی ماند.»

رییس امور زنان ولایت سرپل همچنان به قضیه یك خانمی كه یك ماه پیش در ولسوالی گوسفندی از سوی چهار تن مورد تجاوز جنسی و لت و كوب قرار گرفته بود اشاره نموده گفت: با وجود مراجعهء این خانم به ولسوالی و شكایت وی، این قضیه تحت پیگرد قانونی قرار نگرفت و عاملین قضیه تا هنوز گرفتار نشده اند.

سرپل از ولایات شمال افغانستان است كه از نظر امنیتی مشكل چندانی ندارد، اما در جریان سال روان مسوولان ریاست امور زنان این ولایت از افزایش تجاوز های جنسی و خشونت علیه زنان در این ولایت اظهار نگرانی كرده اند.