-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۲, چهارشنبه

احمد رشید: تلاش صلح امریکا به جایی نمی رسد


فایننشیل تایمز

روزنامه فایننشل تایمز چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی را بقلم نویسنده و تحلیلگر پاکستانی احمد رشید به نشر رسانده است تحت عنوان: " امریکا برای افغانستان به یک میانجی نیاز دارد."

به نوشته روزنامه امریکا و ناتو تلاش دارند به کوشش های صلح بین حکومت افغانستان، طالبان و پاکستان سرعت ببحشند، اما این تلاش ها مانند گذشته نتیجه دلخواه نخوهد داد، مگر اینکه امریکا از طرز مذاکرات قبلی خود فاصله بگیرد و اهمیت میانجیگری را درک نماید.

به نوشته روزنامه در مذاکرات گذشته بین بازی کنان اساسی صلح یعنی افغانستان، طالبان، پاکستان و امریکا، تفاوت های زیاد وجود داشت و بازی کنان منطقوی مانند ایران، آسیای میانه، هند و روسیه از صحنه خارج نگهداشته شده بودند. ازین رو مذاکرات در قطر و آلمان به نتیجه نرسیدند و حتی طالبانی که در آن اشتراک داشتند به تهدید داخلی روبرو شدند.

به نوشته احمد رشید امروز در صحنه سیاسی تغییرات بار آمده است. اولاً تیم نو جان کری و چک هیگل در اداره امریکا بیشتر به تلاش های سیاسی تمرکز دارند، در حکومت پاکستان و مخصوصا اردوی آن این حس ایجاد شده است که برای جلوگیری خشونتها در این کشور صلح در افغانستان ضرور می باشد، در بین طالبان هم درز ایجاد شده و عده ای به این باورند که بعد از بیرون رفتن قوای خارجی از افغانستان دیگر به میدان جنگ نخواهند رفت.

اما به نوشته روزنامه فایننشل تایمز اگر مذاکرات با شکل کنونی آن که امریکا تلاش میکند بین افغانستان، پاکستان و طالبان میانجیگری نماید، پیش برده شود، بازهم بجائی نخواهد رسید. به نوشته روزنامه زمان آن رسیده که واشنگتن بیدار شود و درک کند که امریکا نمی تواند با میانجیگری خود صلح را در افغانستان تامین کند.

امریکا نمی تواند همزمان با اینکه در افغانستان اشغالگر شناخته می شود و در عملیات شبانه خود قوماندانان طالبان را به قتل می رساند و پاکستان را با طیاره های بی پیلوت هدف قرار میدهد بازهم یک میانجی موثر و قانع کننده باشد و جنگ را به شکل صلح آمیز خاتمه بدهد.