-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۵, شنبه

ضیاء مسعود: دکترسپنتا گفته بود سران جبهه ملی زندانی شوند


درانتخابات منافع ملی تأمین نشود، آن را تحریم می کنیم.

احمدضیاء مسعود رئیس جبهۀ ملی درمصاحبه با هشت صبح درمورد واکنش رئیس جمهور در رابطه به کنفرانس پاریس اظهار داشت:
 گفتند که این‌ها (سران جبهه ملی) باید زندانی شوند؛ برای این‌که کار غیرملی انجام داده‌اند. در حالی‌که رییس‌جمهور به فرانسوی‌ها اجازه داده بود که چنین مجلسی را برگزار کنند. حتا به نشست پاریس نماینده فرستاد. حاجی صاحب دین‌محمد به نمایندگی از حکومت به پاریس آمده بود. به ارگ گزارش غلط رسیده بود که گویا جبهه ملی با طالبان روی تشکیل یک حکومت مشترک به توافق رسیده‌اند. رییس‌جمهور کرزی بسیار وارخطا شده بود و به همین دلیل موضع‌گیری کرد. آقای سپنتا، مشاور امنیت ملی، حتا گفته بود که سران جبهه ملی در برگشت باید زندانی شوند. بعد که نمایندگان حکومت از فرانسه آمدند، به همه اطمینان دادند که موضع‌گیری اپوزیسیون با آنان در نشست پاریس مشترک بود.

وی افزود:
ما به فرانسه رفتیم و آنان زمینه را برای برگزاری کنفرانس پاریس فراهم کردند. وزارت خارجه فرانسه در جریان بود. ما اطلاع داریم که آقای کرزی در سفر وزیر دفاع فرانسه به کابل، در مقابل او واکنشی شدید نشان داد. آقای کرزی به وزیر دفاع فرانسه گفت شما می‌خواهید، افغانستان را تجزیه کنید و زمینه‌سازی کردید که طالبان با جبهه ملی دیدار کنند.


درمورد پاکستان:
باید افغانستان و پاکستان خواست‌های مشروع‌شان را از هم‌دیگر، به‌صورت واضح در میز مذاکره بگویند. تا حال متاسفانه خواست‌های پاکستانی‌ها مبهم است. تا این مساله واضح نشود جنگ ادامه می‌یابد. پاکستان می‌گوید طرفدار صلح است، اما نیت واقعی‌اش روشن نیست. به‌جای رفتن به‌دنبال چند طالب، باید کاری کنیم که پاکستانی‌ها خواست‌های‌شان را به‌صورت واضح بیان کنند.

وی درمورد انتخابات توضیح داد: در هر چیزی‌که خواست مردم افغانستان تامین نشود و خلاف منافع ملی باشد، تحریمش می‌کنیم. از راهپیمایی‌ها و حرکت‌های مدنی شروع می‌کنیم، البته در مشوره با نهاد‌های مدنی و جریان‌های دیگر و در نهایت اگر به خواست‌های ما در امر برگزاری انتخابات ترتیب اثر داده نشود، (انتخابات را) تحریم می‌کنیم.