-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۲۹, سه‌شنبه

اپوزیسیون دولت افغانستان و طالبان وارد مذاکره شدند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه واشنگتن‌پست، احزاب سیاسی مخالف حامد کرزی اخیراً مذاکراتی را با طالبان و حزب اسلامی «گلبدین حکمتیار» به منظور ایجاد صلح در افغانستان پیش از خروج نظامیان خارجی، انجام داده‌اند.
این نخستین‌ بار است که موضوع گفت‌وگوی مستقل اپوزیسیون دولت افغانستان با مخالفان مسلح به منظور یافتن راه حل سیاسی برای پایان جنگ تأیید می‌شود.
بر اساس این منبع، 2 تن از فرماندهان ارشد طالبان اظهار داشتند که به نظر می‌رسد طالبان نیز به پیشرفت مذاکرات صلح علاقه‌مند است.
به گفته آنان، حتی طالبان برای پیشرفت مذاکرات صلح، به جایگزین کردن مذاکره‌کنندگان اصلی خود فکر می‌کند.
با وجود آن که این فرماندهان طالبان به محل و زمان مذاکرات اپوزیسیون دولت افغانستان و مخالفان مسلح دولت اشاره‌ای نکرده‌اند اما حدود 3 ماه پیش نمایندگان طالبان، حزب اسلامی و احزاب سیاسی مخالف دولت افغانستان در پاریس دیدار و گفت‌وگو کردند.
در همین حال تلویزیون «لمر» افغانستان گزارش داد که در حال حاضر مذاکرات احزاب مخالف دولت افغانستان و مخالفان مسلح در چند کشور ادامه دارد.
حامد کرزی هفته گذشته در سفر به ولایت هلمند افغانستان به این موضوع اشاره از آن انتقاد کرد.
همچنین نمایندگان طالبان و شورای عالی صلح افغانستان حدود هشت ماه پیش در توکیو دور یک میز جمع شدند.
تا یک سال پیش مذاکره‌کنندگان اصلی طالبان مقامات آمریکایی بودند اما به خاطر اختلافات که بین آنان ایجاد شد، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد.