-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۸, پنجشنبه

یک فرمانده ارشد طالب از زندان هرات


به تأسی از مقررات «افغانیزه سازی» امور زندان ها

یک فرمانده طالبان توسط سه نفر از کارمندان مدیریت زندان هرات فراری داده شد.
 طالبان نیز گفته اند که این فرمانده دوباره به جنگجویان این گروه پیوسته است.
 گفته می شود که این فرمانده طالبان به بیست سال حبس محکوم شده بود.
جنرال عبد القدیر رییس دادستانی نظامی درهرات با تایید این خبر گفت که  سه نفر از کارمندان این زندان روزگذشته به جرم دست داشتن در فرار قاری غلا م رسول یک تن از  فرمانده هان طالبان که در  ولسوالی غوریان فعالیت داشت از سوی پولیس بازداشت شده اند.
وی گفت که قاری غلام رسول در جریان یک درگیری بازداشته بود که از سوی دادگاه به بیست سال حبس محکوم شده بود.
به گفتۀ  وی پس از سپری کردن سه  سال در زندان هرات، چند روز پیش توسط کارمندان زندان  فراری داده شد.
وی از هویت افراد که این فرمانده طالبان را رها کرده اند چیزی نگفت اما تاکید کرد که تحقیق بالای چند کارمند مظنون دیگر این زندان نیز جریان دارد.
در همین حال قاری یوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان به رسانه گفته است که قاری غلام رسول با استفاده از شیوه های مختلف از زندان فرار کرده و اکنون به صفوف طالبان پیوسته است.
فراری دادن این فرمانده طالبان از زندان  در حالی است که روز دوشنبه مسوولیت زندان بگرام به عهده ی نیروهای نظامی کشور گذاشت شد در حالی که هنوز نگرانی از رهایی فرماندهان طالبان از زندان ها وجود دارد.
مقامات ناتو گفته بودند که نگران آن اند تا پس از واگذاری مسوولیت زندان بگرام که در آن زندانی های خطرناک نگهداری می شوند، برخی آنان فراری دادشده و یا آزاد گردند.
در اولین روز انتقال مسوولیت این زندان، 26  زندانی که بیگناه خوانده شده است، از سوی حکومت افغانستان آزاد شدند.

سادات علوی – هرات