-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۴, یکشنبه

افغانستان خوب به یک رییس جمهور خوب نیاز دارد

ویکلی ستندرد

نشریهء ویکلی ستندرد چاپ ایالات متحدهء امریکا مقالهء نوشته است زیر عنوان « افغانستان خوب به یک رییس جمهور خوب نیاز دارد.»

در ین مقاله آمده است: « رییس جمهور حامد کرزی درین اواخر سخنان نا معقول و زیانبخش گفته است.»

نشریه می نویسد، کرزی تلاش کرد تا سربازان خاص امریکایی را از میدان وردک بیرون کند و حتی کوشش کرد تا در پیمان انتقال مسوولیت زندان بگرام به حکومت افغانستان نیز مشکل ایجاد کند.

ویکلی ستندرد می افزاید، بد تر از همه این که رییس جمهور کرزی اتهام وارد کرد که طالبان و امریکایی ها بر ضد افغانستان دسیسه می سازند.

به باور نویسندهء این مقاله، به دلیل همین اتهام فرمانده نیرو های ناتو  مجبور شد تا به سربازانش از خطر افزایش حملات هشدار دهد.
نشریه می نویسد، از همین سخنان کرزی بر می آید که در انتخابات ریاست جمهوری آینده انتخاب یک رهبر خوب خیلی مهم است و این هم خیلی اهمیت دارد که در انتخابات آینده، مانند انتخابات گذشته تقلب نشود.

در ادامهء این مقاله آمده است که نیرو های امریکایی باید برای این که از برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه اطمینان حاصل شود، از همین حالا برنامه ریزی کنند.

ویکلی ستندرد در ادامهء این مقاله می نویسد، جلوگیری از تقلب در انتخابات، ممکن است تنها آغاز مشکلات باشد، به این معنی که خیلی امکان دارد در نتیجهء انتخابات شفاف و عادلانه هم رییس جمهور ضعیف به قدرت برسد که مانند کرزی فساد اداری گسترده را در حکومت خود تحمل کند.

به باور نویسندهء این مقاله، اگر چنین شود یک مصیبت بار خواهد آمد، زیرا ضعف حکومت همین حالا نیز سبب پیوستن مردم با گروه طالبان شده است.

در ادامه مقالهء ویکلی ستندرد همچنان آمده است که اگر افغان ها یک رییس جمهور خوب انتخاب نکنند، خیلی کم امکان دارد که سرمایه گذاری امریکا برعلیه طالبان و القاعده در افغانستان نتیجهء مثبت بدهد.

ویکلی ستندرد در بخش آخر این مقالهء تحلیلی نوشته است، اگر رییس جمهور بارک اوباما رییس جمهور آیندهء افغانستان را تا حال انتخاب نکرده است، همین حالا وقت آن است تا به سفیر امریکا در کابل و رییس ادارهء سی آی ای وظیفه بدهد که یک کاندید خوب را جستجو کرده و از وی حمایت کنند و طبعیست که این کار پیامد های را در قبال خواهد داشت.

نشریه می افزاید، کرزی در پایان سال 2001 در کنفرانس بن به حمایت ایالات متحدهء امریکا رییس جمهور شد و حالا مردم امیدوارند که امریکا شخص بهتری را انتخاب کند. اگر امریکا انتخاب خوب نکند، به امنیت افغانستان و ایالات متحدهء امریکا آسیب جدی خواهد رسید.