-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۹, جمعه

نتیجۀ بازی تیم حاکم برسر قدرت

پاکستان در تلاش تداوم جنگ در افغانستان است.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید: پاکستان سعی دارد که تلاش های صلح در افغانستان ناکام شود.

حکومت افغانستان دیروز پاکستان را متهم ساخت که گویا تلاش های خاتمهء جنگ یازده ساله طالبان در افغانستان را سبوتاژ یا تخریب می کند.

پاکستان که در سال های 1996 تا 2001 از رژیم طالبان سخت حمایت می کرد، در گفتکوی صلح دولت افغانستان با طالبان که رهبران آنها در نزدیکی سرحدات افغانستان در پاکستان پناه گرفته اند، نقش کلیدی دارد.

در این اواخر روابط دو کشور بهبود یافته بود. بریتانیا رهبران افغانستان و پاکستان را به لندن دعوت کرده بود تا همکاری کنند که صلح برقرار شود و جنگ در افغانستان تا سال 2014 خاتمه یابد.

ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور کرزی می گوید: پاکستان از روند صلح افغانستان دست بردار شده است و برای راضی ساختن طالبان به صلح شرط های وضع کرده که قبول کردن آن ممکن نیست.

ایمل فیضی به آژانس خبررسانی فرانسه گفته است:

« تا اجتماع سه جانبهء اخیر در لندن کار ها به خوبی به پیش می رفت، ما هم آرزومند بودیم، ولی زود آشکار شد که پاکستان موضع گیری خود را تغییر داده و صلح در افغانستان دیگر در اولویت این کشور قرار ندارد.»

ایمل فیضی در اشاره به شرط های پاکستان می گوید:

« آنها از ما می خواهند که روابط خود با هند را قطع کنیم، افسران اردوی ملی را برای آموزش به پاکستان بفرستیم و پیمان همکاری ستراتیژیک را با این کشور امضا کنیم.»

آقای فیضی پذیرفتن این خواسته های اسلام آباد را ناممکن می خواند چون به گفته وی، هند یکی از متحدین بسیار نزدیک افغانستان بوده و اگر هر نظامی افغان در پاکستان آموزش ببیند، پس از برگشت به کشور جاسوس پنداشته می شود.

او در بارهء پیمان همکاری ستراتیژیک با پاکستان گفت:

« اگرما پیمان همکاری ستراتیژیک را با پاکستان امضا کنیم، مردم افغانستان ما را سنگسار خواهند کرد چون آنها می دانند که انتحاری های که مردم افغانستان را می کشند، از پاکستان می آیند.»

حکومت افغانستان در اعتراض بر حملات راکتی اخیر اردوی پاکستان بر ولایت کنر، روز چهارشنبه گذشته سفر هیات یازده نفری نظامیان افغان به کویته را لغو کرد.

این اقدام افغانستان نشانهء از تنش در روابط دو کشور تلقی شده و پاکستان گفته است که افغانستان در واکنش خود در برابر یک حادثهء معمولی افراط کرد.

قبل از این انکشاف، کنفرانس ماه گذشتهء علمای مذهبی پاکستان و افغانستان به علت اختلافات لغو شد.

جانب پاکستانی بر اجندای این کنفرانس اعتراض داشت.

علامه طاهر اشرفی رییس شورای علمای پاکستان گفت: در کنفرانس که طالبان اشتراک نداشته باشند سهم نمی گیرد.