-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۱۱, یکشنبه

مژده: سفر کرزی به قطر بی نتیجه است

سیاستی که سرگردانی آورد.

رئیس جمهور کرزی به روز شنبه به قطر رفت.

فایق واحدی یکی از معاونین سخنگوی ریاست جمهوری به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که تلاش های صلح یکی از مسایل مهم است که آقای کرزی در این سفر با مقام های دوحه روی آن بحث می کند:

« در جریان این سفر قرار است روی مسایل و ابعاد مختلف پروسه صلح افغانستان که بدون شک در بر گیرنده گشایش دفتر برای طالبان در قطر است به هدف مذاکره با مخالفین، امیدوار هستیم که دو طرف با مسایل که مطرح کردم پیشرفت های خوب داشته باشند.»

این سفر دو روزه رییس جمهور کرزی به دوحه به اساس دعوت رسمی امیر قطر انجام شده است.

در این سفر آقای کرزی را داکتر زلمی رسول وزیر امور خارجه، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، یحیی معروفی مشاور روابط بین المللی، صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح و معصوم ستانکزی رییس دارالانشای این شورا همراهی می کنند.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که بحث روی گشایش دفتر برای طالبان در قطر یکی از اهداف اساسی سفر آقای کرزی به دوحه می باشد.

رییس جمهور کرزی در سفر اخیر اش به ایالات متحده امریکا و سپس در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا بر ایجاد دفتر برای طالبان در قطر موافقه کرد.

حکومت افغانستان در همان زمان اظهار امیدواری کرده بود که با ایجاد این دفتر و همکاری صادقانه پاکستان در خصوص تشویق طالبان به مذاکره، صلح دایمی در این کشور به میان خواهد آمد.

اما سفر آقای کرزی به دوحه در حالی انجام می شود که روابط افغانستان و پاکستان کشوری که کابل او را به عنوان حامی طالبان می نامد، به تیرگی گراییده است.

در این حال برخی از کارشناسان افغان می گویند که آقای کرزی از سفر اش به قطر آنچه را که می خواهد، بدست نخواهد آورد.

وحید مژده یکی از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت که طالبان مسلح هیچ گاه حاضر نمی شوند تا در قطر با حکومت افغانستان مذاکره نمایند:

« اگر هدف آنان این است که دفتر برای طالبان در قطر ایجاد شود و طالبان با شورای عالی صلح افغانستان مذاکره نماید، طالبان این تقاضا را نمی پذیرند و من به این باور هستم که این سفر نتیجه ای در پی نخواهد داشت، طالبان می خواهند تا برای خروج نیرو های بین المللی تاریخ مشخص تعیین شود.»