-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۷, چهارشنبه

این هم نتیجۀ دپلوماسی گدا صفتی


وزارت خارجه افغانستان: اسلام آباد تلاش می کند تا از طریق گروهای مسلح بر افغانستان کنترول داشته باشد.به راستی که گفته اند اشک کباب باعث طغیان آتش است.
وزارت خارجه افغانستان با نشر اعلامیه ای، آشکارا و صریح پاکستان را متهم کرده که از طریق گروهای مسلح درصدد تسلط و کنترول در افغانستان است.
در این اعلامیه، وزارت خارجه کشور، برخی از عملکرد پاکستان را مداخله در امور افغانستان خوانده است..
در اعلامیه آمده است: "بعضی ها در پاکستان میخواهند پروسۀ صلح افغانستان را بدست خود داشته باشند، روابط دوستانه و همکاری میان افغانستان و هند را محدود سازند، و یک بار دیگر کنترول خود را در افغانستان از طریق گروه های نیابتی مسلح خود اعمال کنند."
پاکستان از بدو ایجاد در سال ۱۹۴۷ که از بدنه هند جدا شد، رابطه پر فراز و فرود با افغانستان داشته و بیشتر مشکل در مرز های جنوبی این کشور با افغانستان بوده است.
با این حال، روابط افغانستان و پاکستان در یازده سال گذشته نیز همواره با فراز و نشیب های همراه بوده است.
حتی رییس جمهور در سال های قبل به پاکستان هشدار داده بود که اگر حملات تروریستی از جانب پاکستان به هدف افغانستان توقف نیابد، کشورش دست به اقدامات تلافی جویانه و حمله متقابل به خاک پاکستان خواهد زد.
برخی از ناظران می گویند که افغانستان برای ختم مداخله های پاکستان، باید تکلیف خط مرزی دیورند را یک طرفه کند.
با این حال، وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه که روز گذشته آنرا در اختیار رسانه ها قرار داده، گفته است که علی الرغم تلاش های کابل برای ایجاد مناسبات خوب با جانب پاکستان اما این کشور واکنش مناسبی نشان نداده است.
به نظر می رسد که این اعلامیه در واکنش به اظهارات تازه مقامات پاکستان صورت گرفته است.
مقامات پاکستانی روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفتند که رئیس جمهور افغانستان در راستای اعتمادسازی با اسلام آباد کم کاری کرده است.
وزارت خارجه افغانستان اما این اظهارات را به شدت رد کرده و گفته است: "از بدو ایجاد پاکستان تا اکنون هیچ حکومت در افغانستان و هیچ رهبر افغان به تناسب حامد کرزی در بهبود روابط و همکاری میان افغانستان و پاکستان تلاش نکرده است."
در اعلامیه، اظهارت اخیر مقامات پاکستان نوعی تبلیغ ناکام این کشور برای تحت شعاع قرار دادن پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی خوانده شده است.
با این حال، وزارت خارجه کشور تاکید کرده است که افغانستان پس از 2014 به راه خود در راستای تقویت صلح و امنیت و پیشرفت های دموکراتیک، اقتصادی و اجتماعی ادامه خواهد داد.