-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۱, پنجشنبه

انفجار درمدرسۀ انتحاری درهلمند


پنج کشته

در نخستین روز سال‌نو، دست‌کم پنج نوجوان در انفجاری در ولایت جنوبی هلمند کشته شدند.
مقام‌های محلی در هلمند تایید کرده‌اند که انفجار صبح پنجشنبه، اول حمل، در داخل یک مدرسه دینی واقع در ولسوالی مارجه این ولایت روی داد که در آن به جوانان و نوجوانان حملات انتحاری آموزش داده می‌شد.
این انفجار شش زخمی هم برجای گذاشته است.
ولسوالی مارجه در ولایت هلمند، از نا امن ترین نقاط افغانستان شناخته می‌شود.
احمد زیرک سخنگوی، ولایت هلمند، به بی‌بی‌سی گفت که زمانی که محصلان این مدرسه مشغول فراگیری نحوه استفاده از واسکت (جلیقه) انتحاری بودند، یکی از واسکت‌ها منفجر شد.
پیش از این گزارش‌هایی از احتمال استفاده گروه‌های مسلح مخالف دولت از مدارس دینی و مساجد برای آموزش حملات انتحاری نشر شده اما دولت گفته بود که آموزشگاه‌های دینی را زیر نظارت دارد.
انفجار در "مدرسه" آموزش حملات انتحاری
در عین حال، اسماعیل هوتک، معاون مرکز هماهنگی نیروهای امنیتی افغان، گفته است که انفجار در داخل یک "مدرسه دینی" در منطقه "شین غوزه" روی داده که از محلات امن، فاصله دارد.
به گفته آقای هوتک، دولت مدارس دینی را زیر کنترل دارد و این انفجار یک حادثه "تصادفی" بوده است.
طالبان مسئولیت قتل ولسوال اشکمش در تخار را برعهده گرفته اند
او گفت با توجه به اینکه هلمند مرزی مشترک و طولانی با پاکستان دارد احتمالا حمله‌کنندگان انتحاری و افرادی که برای آموزش حملات انتحاری در این ولایت فعالیت می‌کنند از پاکستان وارد افغانستان می‌شوند.
یک خبرنگار محلی فعال در منطقه جنوب غرب افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که پیش از این نیز نیروهای امنیتی در برخی مساجد و مدرسه‌های دینی ولایت‌های قندهار و هلمند، بشکه‌های مواد منفجره کشف و ضبط کرده بودند.
انفجار مرگبار در تخار 
در انفجار دیگری در ولسوالی اشکمش در ولایت تخار، در شمال افغانستان، عبدالمنان حکیمی، ولسوال اشکمش جان خود را از دست داد.
به گفته پلیس تخار، آقای حکیمی صبح پنحشنبه در اثر انفجار یک وسیله انفجاری کنترل از راه دور در نزدیکی خانه‌اش، کشته شد. این انفجار دو کشته و دو زخمی دیگر هم برجای گذاشت.
گروه طالبان مسئولیت کشتن عبدالمنان حکیمی را به دوش گرفته و ادعا کرده‌اند که ولسوال اشکمش را همراه تعدادی از محافظان امنیتی او به قتل رسانده‌اند.