-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۳۰, چهارشنبه

معمای اختلافات بین دکترصبا وشهردار هرات

 چرا دسته های آدم ربا ومافیا با شهردارهرات کاروغرضی ندارند؟

حامد کرزی رییس جمهور کشور در دیدار با نمایندگان مردم ولایت هرات در ولسی جرگه، گفته است که والی و شهردار هرات را از کار برکنار خواهد کرد.
آقای کرزی گفته است که تا دو هفته دیگر، داوود شاه صبا والی و محمد سلیم ترکی شهردار هرات از کار برکنار خواهند شد و دیگر افراد به اداره ولایت و شهرداری هرات تعیین خواهد شد.
هفت نماینده مردم هرات در ولسی جرگه امروز (سه شنبه) در ارگ ریاست جمهوری با حامد کرزی با ملاقات کردند.
منور شاه بهادری از اعضای ولسی جرگه که در این ملاقات حضور داشت به خبرگزاری بخدی گفت که بررسی مشکلات امنیتی، جلوگیری از افزایش تنش ها بین والی و شهردار، اختلافات در شورای ولایتی و مشکلات در گمرک هرات از موضوعات بود که با رییس جمهوری مطرح شد.
آقای بهادری می گوید که رییس جمهور تایید کرد که والی و شهرداری تازه، تا یک هفته دیگر به کار خود در هرات آغاز خواهند کرد.
رییس جمهور به نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه گفته است که از مدتی به این سو درصدد اعزام تیم کاری تازه به مقام ولایت و شهرداری هرات بوده است.
منور شاه بهاردی از قول آقای کرزی به خبرگزاری بخدی گفت که رییس جمهور، والی و شهرداری هرات را انتخاب کرده اما تا هنوز نام این دو تن در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.
افزایش تنش ها میان مقام ولایت و شهرداری 
اخیرا، تنش ها میان داوود شاه صبا والی و محمد سلیم تر‌‌ه کی شهرداری ولایت هرات به شدت افزایش یافته است.
پیشتر، شماری از باشنده گان هرات در اعتراض به شدت این اختلافات و افزایش فساد در ادارت دولتی، در برابر ساختمان ولایت تجمع کردند.
معترضان در آنزمان مقام های دولتی هرات را متهم به فساد، و کم کاری کرده، هشدار دادند درصورتی که حکومت مرکزی در این زمینه توجه نکند، عواقب بدی در انتظار خواهد بود.
داکتر داوودشاه صبا والی هرات می گوید که از رئیس جمهور و اداره ارگان های محلی خواسته است تا مستقیمآ در این مورد رسیدگی کنند.
به گفته او، اسنادی وجود دارد که آقای ترکی پروژه های انکشافی را با اقارب و نزدیکان خود قرار داد می کند.
پیش از این، اداره مبارزه با فساد اداری، شهردار هرات را متهم کرده بود که بخش های از جایدادهای عبدالمجید خان زابلی را غصب کرده است.
عدم مداخله رییس جمهور
به تازگی خلیق الله خلیق ریس گمرک هرات آنچه فساد اداری و ایجاد مشکلات تجاری خوانده شده، از کار برکنار شده است.
در حال حاضر، تمیم کاکر رییس جدید گمرک تعیین شده است و امروز نمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه در دیدار با رییس جمهور، از این تغییرات استقبال کردند.
با این حال، حامد کرزی در مورد حل مشکلات امنیتی در هرات گفته است که وارد عمل خواهد شد اما او گفته است که مشکل شورای ولایتی را مردم هرات و نمایندگان این شورا باید حل کنند.
در حال حاضر، شورای ولایتی هرات دو رییس دارد که یکی آنها در کابل و رییس بعدی در هرات تعیین شده است.
ایجاد دو دستگی و اختلافات شدید در شورای ولایتی هرات، این شورا را تا سرحد انزوا و عدم کارآیی لازم پیش برده است.