-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۳, شنبه

کلاهک اتمی‌ ایران بسرعت در حال سوار شدن است

امیرحسین موحدی روزنامه نگار وفعال حقوق بشر

به گزارش واشنگتن تایمز و بنا به اطلاعات تفصیلی و ویدیوی افشاشده توسط افسر عالی‌رتبهٔ امنیتی ایران و مأمور به خدمت در وزارت دفاع امریکا، تعلل اوباما در پروندهٔ اتمی ایران به پیامدهای وحشتناکی انجامیده است.
تصاویر کشف‌شدهٔ جدید از سایت اتمی قدس نشان می‌دهد که ایران به طور واضح از خطوط قرمز عبور کرده و با کمک کره شمالی مرحلهٔ مسلح کردن موشکهای خود به کلاهکهای اتمی را نیز پشت سر گذاشته است.

ایران نه‌تنها توانسته موفقیتهای عظیمی در غنی‌سازی با درصد نظامی کسب کند،‌ بلکه توانسته اورانیوم غنی‌شده را به فلز نیز تبدیل کند که خود گام اساسی در ساخت کلاهکهای اتمی است. همچنین استفادهٔ موفقیت‌آمیز از فلز در رفلکتور نورتن بیانگر این است که ایران در مراحل پایانی طراحی کلاهک هسته‌ای آنهم از نوع پیچیده‌تر و قدرتمندتر دومرحله‌ای آن می‌باشد.
همچنین آنها بر روی بمب پلوتنیومی نیز کار می‌کنند و در سایت قدس حدود ۲۴ کیلو پلوتونیوم دارند که برای ساخت چندین بمب اتم کافی است. آنها بر روی کار بر مراحل پایانی طراحی بمب هستند که در آن از پلوتنیوم برای ماشه و برلیوم برای خرج استفاده شده است.
سایت در حدود ۲۴ کیلومتری فردو واقع شده، ظرفیت ۸ هزار سانتریفیوژ دارد که هم اکنون دارای سه سالن فعال است که در آن ۱۹ آبشار ۱۷۰ تا ۱۷۴ سانتریفیوژی مشغول غنی‌سازی اورانیوم اند. حدود ۳ ماه پیش ۷۶ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و ۴۸ کیلوگرم اورانیوم با غنای بالای ۴۰ درصد موجودی این سایت بوده‌ است.
این سایت دارای دو مجموعهٔ اتمی در اعماق کوه و یک مجموعهٔ موشکی با بیش از ۳۸۰ زاغه و صفحهٔ شلیک (لانچر پد) موشک است. این مجموعه امکان پذیرایی از موشکهای بزرگ بالستیک بین قاره‌ای ــ احتمالا شهاب ۳ و موشک تائپودونگ ۲ کره شمالی ــ را داراست.
حفاظت شدید سایت توسط ردیفهای موشکهای تدافعی و تهاجمی محاط بر آن نشان می‌دهد که سایت برای مراحل نهایی تولید سلاح اتمی در نظر گرفته شده است. با دقت در عکسهای هوایی این مجموعه باید گفت که شدیدترین حفاظت در ایران از این مجموعه صورت می‌گیرد.
همچنین «ورلد نت دیلی» نیز گزارش داده است به نقل از یکی از سرداران عالی‌رتبهٔ امنیتی ایران، ایران در تأسیساتی زیرزمینی در نزدیکی فردو بر روی کلاهکهای اتمی کار می‌کند. این سایت ۲۲ کیلومتر طول و ۱۲ کیلومتر عرض دارد و دارای چندین دکل برق بسیار فشار قوی، ۴۵ برج مراقبت و چندین پست امنیتی است.
این سایت در فاصله ۲۴ کیلومتری سایت فردو قرار دارد. مدیریت آن بر عهده احمد وحید دستجردی است و معاون وی حجت الاسلام رمضانی است. این سایت که ساختش همزمان با فردو آغاز شده و از سال ۱۳۸۹ فعالیت عملیاتی خود را آغاز نموده است دارای فرودگاه اختصاصی بوده در عمق ۱۱۵ متری زمین ساخته شده و دارای دو ورودی اصلی و ۱۲ تونل خروج اضطراری می‌باشد.
همچنین ادعا شده این سایت مرکز اصلی فعالیتهای استراتژیک تهاجمی و تدافعی ایران است و نقش پشتیبان برای سایتهای امام علی در خرم‌آباد و سایت دیگری در تبریز را ــ در صورت حمله احتمالی به اسرائیل یا به پایگاههای آمریکا ــ بر عهده دارد.
ظرفیت ۸ هزار سانتریفیوژ دارد که هم اکنون در آن ۱۹ آبشار ۱۷۰ تا ۱۷۴ سانتریفیوژی مشغول غنی سازی اورانیوم اند. حدود ۳ ماه پیش ۷۶ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و ۴۸ کیلو اورانیوم با غنای بالای ۴۰ درصد موجودی این سایت بوده‌ است.
یکی از ۳ سالن فعال بخش اتمی سایت به تحقیقات لیزر اختصاص یافته که بنا به اخبار توفیقات بزرگی نیز توام بوده است اما مهمترین خبر نه تنها دست‌یابی ایران به فناوری غنی سازی بالای ۴۰ درصد بلکه تبدیل آن اورانیوم غنی‌شده به فلز است که مهمترین مرحله تولید بمب یا کلاهک اتمی است. شواهد نشانگر این است که ایران در مراحل پایانی طراحی کلاهک هسته‌ای آنهم از نوع پیچیده‌تر و قدرتمندتر دومرحله‌ای آن می‌باشد.
همچنین آنها بر روی بمب پلوتنیومی نیز کار می‌کنند تا راه دومی باشد برای تبدیل شدن ایران به یک قدرت اتمی. آنها در سایت قدس حدود ۲۴ کیلو پلوتونیوم دارند که برای ساخت چندین بمب اتم کافی است. در کنار مجموعهٔ اتمی سایت یک مجموعه موشکی به نام شهید مغنیه وجود دارد که در آن بر روی ۱۷ موشک شهاب ۳ کار می‌شود تا آنها را به کلاهک اتمی مجهز کنند و تا کنون ۸۰ درصد این عملیات به پایان رسیده است.
همچنین در این سایت ایران با کمک کره شمالی در حال ساخت سلاحهای نیترونی پالس حملات الکترومگنتیک، و همچنین نسل جدید بمبهای نپالم و فسفری است. در ضمن آیت الله خامنه‌ای برای امسال ۲۲ میلیارد دلار به این برنامه اختصاص داده است.
یک مقام عالیرتبه کمیسیونهای کنگره و سیا،‌ دکتر پیتر وینسنت پرای، مدارک و مأمور مخفی را بررسی کرده و در این زمینه به جلسهٔ کنگره فراخوانده شده است. وی پس از تحلیل تصاویر و اطلاعات و همین طور خطوط عظیم برق فشار قوی (احتمالا ۷۶۵ کیلوولت) و حفاظت از سایت با ردیفهای فشردهٔ موشکهای تهاجمی و تدافعی معتقد است بزرگی این سایت مشابه سایتهای شوروی سابق و روسیهٔ کنونی است و شواهد دال بر بمبهای دومرحله‌ای با قدرت ۵۰ برابر بیشتر از بمب هیروشیمایند.