-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۲۹, سه‌شنبه

راهزنان محلی درلباس «پلیس محلی»

توفان ملیشه سازی باردیگر بردهکده ها وگردنه ها می غرد.

درتازه ترین خشونت ها در ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ، حداقل چهار غیرنظامی کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.
این رویداد دوشنبه شب در قریه احمد آباد از مربوطات ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ زمانی رخ داده است که حداقل هفت سرنشین یک موتر مسافربری مورد تیر اندازی مستقیم قرار گرفتند.
بازماندگان قربانیان این حادثه امروز گفتند که اعضای خانواده آنان توسط پولیس محلی کشته شده اند.
حیات الله روغ قوماندان امنیه ولسوالی چهاربولک وقوع این حادثه را تایید کرده است اما می گوید که عاملان این تیر اندازی هنوز شناسایی نشده اند.
.
آقای روغ به خبرگزای بخدی گفت که هنوز معلوم نیست که آیا این تیراندازی را پولیس محلی انجام داده اند یا جنگجویان شورشی در وقوع این حادثه دست دارند.
صبح امروز حداقل هفتاد باشنده قریه احمدآباد به مرکز این ولسوالی گردهم آمدند و خواهان پیگیری و شناسایی عاملان این رویداد شدند.
قاری ذبیح الله زاهد ولسوال چهاربولک، حیب الله سارنوال، مدیر جنایی قوماندانی امنیه چهاربولک، سناتور عبدالمجید و ده ها باشنده قریه، امروز در جلسه پیگیری این حادثه شرکت کردند.
دوتن از کسانی که از حادثه تیر اندازی جان سالم به در بردند، به اعضای جلسه امروز گفتند که آنان عاملان تیراندازی را شناسایی کرده اند.
این دو تن می گویند که ماموران پولیس محلی قریه احمد آباد دو بار به طرف آنان تیراندازی کردند.
حدود دو ماه پیش، 300 مامور پولیس محلی در ولسوالی چهاربولک مستقر شدند.
اصل ماجرا
حداقل هفت باشنده قریه احمدآباد پس از عیادت بیماران شان در شفاخانه خصوصی مولانا در شهر مزارشریف، حوالی ساعت 9 و سی دقیقه دوشنبه شب، به طرف قریه در حرکت بودند که وسیله نقلیه شان، مورد تیراندازی قرار گرفت.
یک تن از کسانی که از این تیراندازی جان به سلامت برده است می گوید که در تیراندازی نخست، یک نفر کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.
او که خواست نامش در خبر ذکر نشود به خبرگزاری بخدی گفت: "پس از فیر (شلیک)، سربازان پولیس محلی برگشتند به طرف پوسته شان، اما بیست دقیقه بعد دوباره به محل حادثه آمدند."
منبع افزود که در جریان بیست دقیقه همه تلاش کردند تا با خانواده های خود تماس بگیرند تا از آنها کمک بخواهند.
او گفت: "زمانی که ما می خواستیم جسد را با خود انتقال دهیم دوباره سربازان پولیس محلی پیدا شدند و این بار به صورت مستقیم و یک یک نفر را مورد هدف گلوله قرار دادند."
به گفته این شاهد عینی، او با دوستش که زخمی شده بود، خود را که گویا کشته شده اند به روی زمین انداخته بودند و مهاجمان سه نفر دیگر را هدف گلوله قرار دادند و کشتند.
او تایید کرد فقط یک نفر آنها (باشندگان قریه) توانسته است از دست مهاجمان فرار کند.
منبع گفت: "من شنیدم که پولیس محلی پس از تیراندازی، با هم گفتند که همه شان کشته شدند، برویم."
تاکید بر پیگیری
قربانیان این حادثه، اسماعیل 25 ساله، عبدالحکیم 25 ساله، حبیب الله 24 ساله و صفر گلدی 35 ساله هستند و دو تنی که زخمی شدند، ملا پیرعلی 50 ساله و نادر بیست ساله هستند.
باشندگان قریه احمدآباد می گویند که در چهار سال گذشته، حداقل 25 نفر در خشونت ها در این ولسوالی کشته شده اند.
با این حال، شرکت کنندگان جلسه امروز تاکید کردند که حکومت موظف است تا عاملان حمله دوشنبه شب را شناسایی و مجازات کند.
جنرال دوستم نیز با ارسال پیامی به این جلسه، گفته است که تمامی تلاش خود را برای شناسایی عاملان این رویداد انجام خواهد داد.
با این حال، قوماندان امنیه چهاربولک می گوید که هیچ شکایتی از جانب باشندگان قریه احمدآباد در ارتباط با تیراندازی دوشنبه شب دریافت نکرده است.
او می گوید که باشندگان قریه احمدآباد، شب اجساد خود را انتقال دادند بدون اینکه پولیس را در جریان حادثه قرار دهند.