-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۸, پنجشنبه

پایتخت تمدن اسلامی روی کاغذ


جالب این است که از رئیس جمهور تا قدمه های کم سواد تیم حاکم چشم بسته مدعی اند که «ما تاریخ 5 هزارساله داریم!»

در حالی که تنها دوهفته از برگزاری محفل مقدماتی معرفی غزنی بعنوان پایتخت کشورهای اسلامی باقی مانده است، والی غزنی می گوید "حتی یک افغانی" برای برگزار این محفل، دولت مرکزی تهیه ندیده است.
وی، در یک محفل ادبی که از سوی هفته نامه ادبی سیمرغ برگزار شده بود گفت که ادارۀ ولايت غزنی برای بهتر برگزار کردن جشنواره معرفی غزنی بعنوان پایتخت کشور های اسلامی، تدابير لازم را در  بخش حفظ امنيت غزنی و پذيرايی از مهمانان در نظر گرفته است.
موسی خان اكبرزاده والی غزنی دولت را به بی توجهی در مورد جشنواره سال 2013  این ولایت متهم کرده تاکید کرد، در حالی که تنها دوهفته بیشتر به زمان برگزاری این جشنواره باقی نمانده، دولت مرکزی در قسمت این پروژه مشکل تراشی می کند.
در چند روز گذشته نیز وی گفته بود که مخدوم رهین و یوسف پشتون اظهارات غیر مسولانه در مورد غزنی کرده و نا امنی های این ولایت را بهانه ای برای کم کاری های خودشان عنوان کرده اند.
والی غزنی تاکید کرده بود که هیچگونه چالش امنیتی برای برگزاری جشنواره بین المللی در این ولایت وجود ندارد اما برخی وزارت خانه مسوولیت های خود را نتوانسته انجام دهند.
هفته نامه ادبی و هنری سيمرغ با همكاری رياست اطلاعات و فرهنگ ولايت غزنی دومين جشنواره نوروزی را به هدف استقبال از معرفی غزنی به عنوان پايتخت فرهنگی كشورهای اسلامی برگزار كرده بود.
اين جشنواره ادبی و هنری عصر روز گذشته با اشتراك مقامات محلی غزنی فرهنگيان و نويسنده گان اين ولايت و ارائه مقالات و اشعار پيگيری شد.
غزني در سال 2007 ميلادی از سوی سازمان فرهنگی آی سيسكو به عنوان مركز فرهنگی جهان اسلام برای سال 2013 معرفی شده است قرار است جشنوارۀ مقدماتی آن در 24 حمل امسال در شهر غزنی برگزار گردد.
حسین رحیمی - غزنی