-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۶, سه‌شنبه

دپلوماسی به هم ریخته

حامدکرزى: من هیچ گاه نگفته ام که امریکا و طالبان باهم سازش کرده اند.حامد کرزى دو هفته پس از آن که اظهارات وی درباره چگونگی رابطه امریکا و طالبان واکنش های تندی داخلی و خارجی را در پی داشت، گفت که صحبت های وی بد تعبیر شده است.
حامد کرزی، رئیس جمهور این سخنان را  شب دوشنبه در یک نشست مشترک خبری با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در ارگ ریاست جمهوری در کابل بیان کرد.
وی گفت:" از من تعبیر شده است که گویا من گفته ام که امریکا و طالبان در سازش هستند اما من هیچ گاه این کلمه را استفاده نکرده ام."
رئیس جمهور افزود:" من یک بار دیگر این موضوع را خاطر نشان می سازم که اگر طالبان می خواهند نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند پس بهترین راه آن این است که به کشتار مردم و هدف قرار دادن افراد بیگناه پایان دهند."
کرزی در ادامه گفت:" بنا براین با توجه به این که دیگر جنگ علیه طالبان نیست و علیه القاعده می باشد ما باید از صلح حمایت کنیم؛ این اصل گفتار من بود اما رسانه ها چیزی دیگری تعبیر کردند."
حامد کرزی 20 حوت سال گذشته پس از حمله های انتحاری خونین طالبان در کابل و خوست گفته بود که این حمله ها" خدمت به امریکا بود" و به هدف ادامه حضور خارجی ها در کشور صورت گرفته است.
به گفته رئیس جمهور، طالبان در بیرون با امریکایی ها گفتگو می کنند و در داخل کشور مردم را می کشند.
اما پس از آن، قوماندان آیساف، سرمنشی ناتو، حکومت امریکا این این سخنان را" اشتباه" خوانده و رد کردند و شورای احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان نیز آن را" شخصی" و" به ضرر" روابط افغانستان با امریکا خواندند.
جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز بدون اظهار نظر مستقیم در مورد این قضیه گفت که گفتگو های مفیدی با حامد کرزی داشته است.
  وزیر امور خارجه امریکا گفت که تا اکنون رئیس جمهور امریکا در مورد شمار نیروهای امریکایی که قرار است پس از زمستان سال ۱۳۹۳خورشیدی( ۲۰۱۴ میلادی) در افغانستان بمانند، تصمیم نگرفته است.
وزیر امور خارجه امریکا افزود که سال ۱۳۹۳ به خاطر آن که افغانستان برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی، سیاسی و اقتصادی را تجربه می کند یک سال بسیار مهم برای افغانستان می باشد و امریکا متعهد است تا در هر سه بخش به کمک خود به افغانستان پس از این سال نیز ادامه دهد.
جان کری همچنان گفت که دو کشور در حال حاضر روی معاهده امنیتی که چارچوب همکاری های امنیتی دو کشور در آینده را مشخص می کند، کار می کنند.