-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۸, پنجشنبه

آیا دولت توان جراحی غدۀ وردوج در بدخشان را دارد؟

 دسته های چند ملیتی طالبان خارجی  وداخلی دروردوج سنگر گرفته اند.


استرپاسوال عبدالرحمن رحمن معین ارشد امنیتی وزارت داخله با شماری دیگری از مقام های ارشد امنیتی کشور به خط نبرد در ولسوالی وردوج رفتند.
رحمن، در جریان سفرش شماری از افسران و فرماندهان پولیس را که در خط مقدم قرار داشتند مورد تقدیر قرار داد و به آن ها مدال اهدا کرد.
محمد امین فرمانده پولیس زیباک که فرماندهی نیروهای رزمی را در این منطقه در کنار فرمانده پولیس کندک هفت سرحدی به دوش دارد گفت که اگر حمایت هوایی داشته باشند در چند روز محدود این دره را از وجود طالبان پاک سازی می کنند.
آن ها می گویند که طیارات جنگی در جریان نبرد در فضای منطقه ظاهر می شوند اما اجرا اتی نمی کنند.
در این سفر استرپاسوال عبدالرحمن رحمن معین ارشد امنیتی را پاسوال زمری پیکان فرمانده عمومی پولیس نظم عامه جنرال علی احمد مبارز رییس اداره امنیت ملی بدخشان و شماری از جنرال های پولیس  و شماری از خبرنگاران همراهی می کردند.
این سفر به وسیله دوبال هلیکوپتر نظامی صورت گرفت وهلیکوپتر در منطقۀ تیرگران ولسوالی وردوج جایی که در همین روزها از کنترول طالبان خارج شده است؛ به زمین نشستند.
رحمن در جریان صحبتش به خبرنگاران در قریه تیرگران ولسوالی وردوج گفت که وردوج را تصفیه می کنند و امنیت را دوباره به این دره باز می گردانند و نمی گذارند که این منطقه نا امن باقی بماند.
فرماندهان نظامی در این منطقه می گویند که تا حالا موفقیت های زیادی داشته اند و چندین قریه را از تصرف طالبان خارج ساخته اند.
از سوی دیگر دگروال امان الله  فرمانده کندک هفت سرحدی که نیروهایش در این منطقه مستقر هستند گفت که آن ها عملیات خود را از قریه چهلتن آغاز کرده و در طی چند روز توانسته تا هفده قریه را از وجود طالبان تصفیه کنند و نیروهای آن ها به طرف منطقه "باشند" که مرکز اصلی طالبان است در حال پیش روی هستند.درهمین حال یک پایگاه پولیس نظم عامه که در آن تعداد 100 پولیس مستقر بودند پس از دو ماه، روز گذشته از محاصرۀ طالبان خارج شد.
یک منبع آگاه به خبرگزاری بست باستان گفت که از دوماه بیشتر تمامی راه های اکمالاتی این نظامیان در وردوج توسط طالبان مسدود شده بودند و در طول این مدت این سربازان در محاصرۀ طالبان قرار داشتند.
این منبع که نخواست نامش برده شود گفت که تهاجم گسترده طالبان برای تصرف این پایگاه نظامی دولتی دو روز پیش شروع شد که سربازان مقاومت کرده و طالبان را عقب راندند.
وی افزود، حوالی ساعت چهار بعد از ظهر روز گذشته حمله نظامیان مشترک افغان آغاز شد که سربازن از قریه زیباک توانستند محاصرۀ طالبان را پس از دوماه بشکنند و خود را به سربازان محاصره شده وصل نمایند.
منبع گفت که در این درگیری هشت نفر از طالبان کشته و 12 نفر از آنان نیز زخمی شده اند.
همچنین در این درگیری دو سرباز پولیس نظم عامه نیز کشته شده اند.
طی هفته های اخیر جنگ شدید در ولسوالی وردوج آغاز شده  و طالبان به شدت در مقابل نظامیان افغان می جنگند.
احمد رادفر- بدخشان