-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اسفند ۳۰, چهارشنبه

شورای وزیران علیه خود فیصله صادر کرد

اشاره: نماینده گان پارلمان که اکثراً عضو مافیا و جنگ سالار هستند، با ده موترتعقیبی مجهز با جنگ افزارهای سنگین درکابل ظاهر می شوند وانسداد ترافیک را باعث می شوند.معاون مجلس نمایندگان: مردم از دست «رجال برجسته به عذاب» هستند.

هشت صبح: به‌دنبال افزایش نگرانی‌های مردم از گشت‌وگذار وسایط مقام‌های دولتی و مسدود شدن جادها، شورای وزیران به وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی دستور داده است تا مانع سواستفاده مقام‌های دولتی از موقف‌شان شوند.
بر بنیاد این دستور، پس از این هیچ وزیر و عضو شورای ملی نمی‌تواند سلاح سنگین حمل کند، بیش از یک موتر تعقیبی داشته باشد و شیشه‌ی سیاه و پلیت‌های مختلف را در موتر‌های‌شان نصب کنند.
افزون براین، شورای وزیران هم‌چنین از معینان و روسای عمومی اداره‌های دولتی خواسته است تا موتر تعقیبی نداشته و از مسدود شدن بی‌موجب جاده‌ها برای گشت‌وگذار اراکین دولتی به‌صورت جدی خودداری شود.
هرچند شماری از اعضای شورای ملی هم‌اکنون از پلیت‌های (و.ج) و (م‌.ج) و شیشه‌های سیاه استفاده می‌کنند، اما بر بنیاد دستور شورای وزیران، اعضای حکومت و شورای ملی باید از نصب پلیت‌هایی که غیرمعیاری خوانده شده‌اند، خوددرای کنند.
شورای وزیران هم‌چنین به اعضای حکومت وظیفه داده است تا تقاضاهای معقول و قانونی وکلا و سناتوران را اجرا کنند، اما از اجرای تقاضاهای غیرمعقول آن‌ها خودداری کنند.
تصمیم شورای وزیران پس از آن گرفته می‌شود که معاون و برخی از اعضای مجلس نمایندگان نیز از گشت‌وگذار آن‌چه رجال برجسته می‌خوانند، شکایت دارند.
نظیفه ذکی، عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان با انتقاد از مقام‌های دولتی گفت روزانه رجال برجسته با چندین موتر حین گشت‌وگذارشان جاده‌ها را مسدود می‌کنند، در حالی‌که ممکن است سرنشینان برخی آن‌ها خانم‌هایی باشند، که برای ولادت به بیمارستان بروند.
این عضو مجلس گفت استفاده از پلیت‌های (وج) و (م‌ج) در شهر کابل و ولایات کشور بیشتر شده و سرنشینان آن توجه به مقرره‌های ترافیکی نمی‌کنند.
خانم ذکی گفت: «استفاده از نمبر پلیت‌های (وج) و(م‌ج) در شهر کابل و ولایت‌ها زیاد شده، این موترها اصلا به قانون ترافیک توجه نمی‌کنند، بی‌دست (خلاف مسیر) حرکت می‌کنند، به‌نام وکلا و سناتوران که معلوم نیست از آن‌ها هست یا از نام آن‌ها سو استفاده می‌کنند.»
به‌گفته‌ی این عضو مجلس، استفاده از موترهای شیشه سیاه و نمبر پلیت‌های (وج) و (م‌ج) نگرانی‌های امنیتی را در شرایط موجود به‌بار آورده است و شورای ملی جلو چنین حرکات را که «مضر» خوانده می‌شود، بگیرد.
از جانب دیگر، میرویس یاسینی معاون اول مجلس نمایندگان، که در نشست عمومی روز دوشنبه مجلس ‌گفت، نمی‌داند که فایده‌ی رجال برجسته به مردم بیشتر است یا نقص‌شان.
معاون مجلس نمایندگان گفت مردم از دست رجال برجسته «به عذاب» هستند.
وی گفت که رییس‌جمهور و اعضای شورای ملی رای اعتماد‌شان را از مردم گرفته‌اند و استفاده از نام رجال برجسته هیچ معنایی به مردم ندارد.
یاسینی گفت: «رجال برجسته هیچ مفهوم و معنا هم ندارد و این ظلم است که به‌نام رجال برجسته ده موتر در راه تیر می‌شود (می‌گذرد)، هزاران نفر نیم‌ساعت و یک‌ساعت وقت‌شان را در سرک به‌خاطر آن‌ها ضایع می‌کنند.»
معاون مجلس نمایندگان هم‌چنین گفت که هدف از نصب نمبر پلیت (وج) و (م‌ج) در موترها، به هدف گریز از مالیه بوده و چنین موترها بدون پرداخت مالیه به دولت، گشت‌وگذار می‌کنند.
یاسینی افزود: «موترهایی که پلیت‌های‌شان (و،ج) و (م،ج) است، مالیه‌شان به دولت داده نشده، مردم از آن‌ها استفاده‌ی سو می‌کنند و ما می‌بینیم که تعدادشان به صدها و هزارها رسیده، نه‌تنها در شهر کابل بل در ولایات هم هستند.»
یاسینی، رسیدگی به شکایات مطرح شده را مسوولیت هیات اداری این مجلس ‌خواند و تعهد کرد که جلو چنین اعمال اعضای مجلس را خواهد گرفت.
معاون مجلس نمایندگان تاکید کرد که شورای ملی به‌عنوان نهاد قانون‌گذار باید خود به قانون پابند باشد، در غیر آن مردم نخست از همه آن‌ها را مورد استهزا قرار خواهند داد.
با این‌حال، مقام‌های وزارت داخله با استقبال از تصمیم شورای وزیران از آمادگی‌ به‌منظور تطبیق این تصمیم سخن گفته‌اند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله، می‌گوید که این وزارت خواهان همکاری نهادهای دولتی در تطبیق فیصله‌ی شورای وزیران می‌باشد.
این در حالی ‌است که گشت‌وگذار مقام‌های دولتی و مسدود شدن جاده‌ها همواره باعث اخلال نظم شهری شده و انتقادهای باشنده‌های کابل را نیز به همراه داشته است.