-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۳, شنبه

تفنگ داران ایله جار درپروان


سه غیرنظامی کشته، دو تن زخمی/ نتیجۀ درگیری مسلحانه بین یک قوماندان زاده و یک قراردادی امریکاییان درولسی جرگه


بصیر سالنگی والی پروان می گوید که تحقیقات ابتدایی، چهره عاملان تیراندازی روز گذشته در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان را نمایان کرده است.
روز گذشته (پنجشنبه 1 حمل 1392) بر اثر تیراندازی در شهر چاریکا در نزدیک محل تفریحی موسوم به گل غندی، سه غیرنظامی کشته و حداقل دو تن دیگر زخمی شدند.
گفته می شود که مردان مسلح غیر مسئول، نخست با پولیس درگیری لفظی کرده و سپس اقدام به تیراندازی کردند.
قربانیان همه غیرنظامیان هستند که برای تجلیل از جشن نوروز به تپه گلغندی محل تفریحی در شهر چاریکار مرکز ولای پروان گردهم آمده بودند.
بصیر سالنگی به خبرگزاری بخدی گفت: تا جایی که ما تحقیق کردیم، روز گذشته میان پولیس، یک نفر به نام فردوس پسر خواجه نبی و محافظان میر رحمان رحمانی اعضای ولسی جرگه تیر اندازی صورت گرفته است.
به گفته سالنگی، فردوس سوار بر موتر به دستور توقف ماموران پولیس توجه نکرده و پس از درگیری لفظی اقدام به تیراندازی کرده است.
او تایید کرد که در هنگام این درگیری، محافظان میررحمان رحمانی عضو ولسی جرگه نیز به محل درگیری رسیده است و اقدام به تیراندازی کردند.
این رویداد حوالی ساعت 12:30 ظهر روز گذشته در شهر چاریکار در نزدیک پارک تفریحی گلغندی و خانه میر رحمانی رحمانی صورت گرفته است.
والی پروان می گوید که هنوز معلوم نیست که سه غیرنظامی، هدف گلوله کدام جناح قرار گرفته و کشته شدند.
با این حال، او از فردوس پسر خواجه نبی قوماندان قطعه 012 وزارت داخله که مسئولیت حفظ آبدات تاریخی را دارد، به عنوان یک شخصیت بی بندوبار و اوباش یاد کرد.
بصیر سالنگی می گوید که عاملان مرگ سه غیرنظامی شناسایی شده اند اما او مشخصا از فردی خاصی نام نبرد و تاکید کرد که تحقیقات در این مورد جریان دارد.
اعتراض های مردمی
بدنبال کشته شدن این سه غیرنظامی، صدها باشنده محل در جریان امروز و روز گذشته، در شهر چاریکار تظاهرات کردند.
تظاهرات نخست روز گذشته پس از وقوع حادثه رخ داد که تا حوالی ساعت هفت بعد از ظهر ادامه داشت و تظاهرات دومی حوالی ساعت 8:30 پیش از چاشت امروز راه اندازی شد.
بصیر سالنگی می گوید که هیئت اعزامی از وزارت داخله به ولایت پروان و خود او با نمایندگان معترض صحبت کرده و تعهد کردند که عاملان این تیراندازی را شناساسی و به پنجه قانون بسپارند.
پس از دیدار معترضان با والی پروان و نمایندگان وزارت داخله، معترضان شاهراه کابل – پلخمری را نیز به روی ترافیک باز کردند.
در جریان چند سال گذشته، هر از گاهی گزارش های خشونت آمیز از تیراندازی افراد مسلح غیر مسئول مخابره شده است.
این تیراندازی ها، منجر به مرگ ده ها نفر از غیرنظامیان در پروان شده است.