-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۱, پنجشنبه

یل کردستان آتش بس اعلام کرد

عبدالله اوجالان: این به معنای پایان یافتن مبارزه نیست، بلکه آغاز شیوەایی نو از مبارزه است.

گزارش خبری 
روز پنج‌شنبه ٢١ مارچ اول حمل «عبداله اوجالان»‌ رهبر زندانی «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) در پیامی تاریخی، پس از سه دهه نبرد، آتش‌بس میان نیروهای خود و ارتش ترکیه را اعلام کرد.
به گزارش «روزنامه حریت»، آقای اوجالان در این پیام که در «پارک نوروز» شهر «دیاربکر»، در جمع هزاران تن توسط «پروین بولدان» و «سری ثریا اوندر» (از اعضای ارشد حزب صلح و دموکراسی) خوانده شد، گفت: «امروز چشم به یک خاورمیانه جدید و‌ یک ترکیه جدید می‌گشاییم. دورانی تازه امروز شروع می‌شود. دری از مبارزه مسلحانه به سوی مبارزه دموکراتیک گشوده شده است.»

گفتنی است که از صبح زود، هزاران نفر برای شنیدن پیام «عبداله اوجالان» در «پارک نوروز» گرد آمده بودند و پانصد گزارش‌گر از جمله یک‌صد خبرنگار خارجی، این واقعه را پوشش می‌دادند.
در دست جمعیت، عکس «سکینه جانسز»، «فیدان دوغان» و «لیلا سویله‌مز»، سه فعال کرد که ژانویه گذشته در پاریس ترور شدند وجود داشت و پلاکاردهایی با مضمون: «با برای هر دو گزینه مقاومت و مذاکره حاضریم»، «برای راه دموکراتیک، اوجالان را آزاد کنید» و پرچم‌های پ.ک.ک و منطقه خودمختار کردستان دیده می‌شد.
اوجالان: «مبارزەی ما علیه هیچ نژاد و مذهب و ملتی نبوده است. مبارزه ما علیه بی‌عدالتی و برای احقاق حقوق مظلومان بوده است و به این مسیر ادامه خواهیم داد».
«عبداله اوجالان» در پیام خود، مبارزه را علیه بی‌عدالتی، ستم و هرگونه تبعیض خواند و گفت در حضور میلیون‌ها نفر می‌گوید که «سلاح نه! سیاست در پیش گرفته شود». وی تاکید کرد: «این به معنای دست برداشتن از مبارزه نیست، به معنای درپیش گرفتن روش‌های سیاسی مبارزه است».
آقای اوجالان با ذکر این که «از دویست سال گذشته، دول امپریالیست با دخالت های خود خواستار برهم زدن همگرایی میان خلق هایی بودند که در این جغرافیا زندگی می کنند. اما مردم این منطقه که آتش نوروز را در سینەی خود نهان کردەاند خواستار برادری و آشتی هستند»، نوشت: «دولت ترکیه سیاست انکار و امحا را باید کنار بگذارد. دوران اختلاف و جنگ نیست، بلکه باید توافق، همکاری و بخشودن را در دستور کار خود قرار داد».
وی در بخش دیگری از پیام خود نوشت: «ما ده‌ها سال را برای این خلق مبارزه کرده‌ایم. سلام بر شما. این مبازات به هیچ وجه به هدر نرفت، هویت کوردها احیا شد».


«عبداله اوجالان» ادامه داد: «بازهم می‌گویم به جایی رسیدەایم که سلاح ها باید به خارج از مرزها منتقل شوند. این به معنای پایان یافتن مبارزه نیست، بلکه آغاز شیوەایی نو از مبارزه است. باید پذیرفت که حقوق همەی مردم و دمکراسی تحقق یابد».
رهبر زندانی حزب کارگران کردستان در پایان پیام خود گفت: «این نوروز برای همەی ما مژدەای نو است. ما منکر هیچ جریان و هیچ کسی نیستم. خواهان رسیدن به حقوق همەی مردم منطقه هستیم. زمینه‌سازی برای مبارزەی سیاسی و دیالوگ ضروری است. سلام بر تمام آنهایی که چنین مسوولیتی را قبول می کنند..
زنده‌باد نوروز
عبداله اوجالان، زندان ایمرالی»