-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۱, یکشنبه

دهشت افگنی در مکاتب دختران درشمال

 دولت تصمیم دارد هیچ کسی را مجازات نکند تا به صلح دست یابد./ 24 مظنون که قبلاً بازداشت شده بودند، حالا کجا اند؟

بیش از٦٥ دانش آموز ليسۀ دخترانه بى بى مريم شهر تالقان مرکز ولايت تخار، که به دلایل نامشخص مسموم شده اند، به شفاخانه منتقل گردیدند.
داکترعبدالجمیل فروتن رئیس شفاخانه ولایتی تخار، به آژانس خبری پژواک گفت که این رویداد، روز یک شنبه به وقوع پیوسته است و ازساعت ٩ صبح تا ٢ بعد ازظهر، ٦٥ تن به این شفاخانه و تعدادی هم به شفاخانه خصوصی"نبیل بلال" منتقل گردیده اند.
وی افزود: "این دختران بین ١٤ تا ٢٢ سال عمر دارند و دانش آموزان صنوف ٩ تا ١٢ می باشند، که در حالت ضعف جسمانی، تب ولرز و شماری هم در حالت بیهوشی بستر گردیدند."
رئیس شفاخانه ولایتی تخار افزود که تا کنون علت دقیق این مسمومیت مشخص نشده؛ اما تحقیقات تیم صحی در این زمینه ادامه دارد.
به گفتۀ داکتر جمیل، ٦٠ درصد از این دختران بعد از تداوى اولیه مرخص شده اند.
نسيمه، شاگرد صنف دهم ليسۀ بى بى مريم که مسموم شده و در شفاخانه تالقان بستر شده است، به پژواک گفت: درصنف نشسته بود که ناگهان بوى تند گاز را حس کرد.
وى گفت: "بعد ازگذشت چند لحظۀ کوتاه یک تعداد از هم صنفی های خود را دیدم که بیهوش شده و از چوکی به زمین افتادند و من هم دیگرندانستم که چه شد."
نسيمه با ابراز خوشحالی از اینکه دوباره به هوش آمده است گفت که از سال گذشته تا کنون، این سومین بار است که دانش آموزان این مکتب، مسموم می شوند.
وی از مسوولین دولتی خواست تا با جدیت این قضیه را مورد پیگرد قراردهند و از تکرار آن جلوگیری کنند.
عبدالوهاب ظفری  رئيس معارف ولايت تخار، انتقال این تعداد دختران را به شفاخانه تايید کرد؛ اما گفت که تا کنون علت دقیق این رویداد مشخص نشده است.
به گفتۀ وی، علت و چگونگی بروز این رویداد بعد از تکمیل تحقیقات از سوی اداره محلی، اعلام خواهد شد.
از مسمومیت ناشناختۀ این دختران؛ درحالی خبر داده می شود که سه روز پیش نيز ٢٠ شاگرد ليسۀ نسوان بى بى هاجرۀ شهر تالقان مسموم شده بودند.
سال گذشته، حدود ٧٠٠ دانش آموز مکاتب تخار از جمله تعدادى از دانش آموزان  ليسۀ بى بى هاجره مسموم گرديدند، که علت آن نوشيدن آب غيرصحى و انتشار يک نوع گاز سمى خوانده شده بود.
پولیس تخار، در آن زمان ٢٤ تن را بازداشت کرد و برخى از آنها اعتراف نمودند که برای مسموم کردن دانش آموزان، مواد کیمیاوی استفاده کرده اند.