-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳, سه‌شنبه

این مردم چرا دربرابر تجاوز به کودکان وزنان که بارها دربغلان اتفاق افتاده، تظاهرات نکردند؟

خطوط سرخ در روان اجتماعی ما به پژوهشی گسترده نیاز دارد.


ستم وتعدی بالای سحرگل، تجاوزجنسی بالای کودکان و ناموس ربایی یک آمرجنایی و... به دین وفرهنگ مردم رابطه ندارد که همین مردم دربرابر آن سکوت کردند؟
مقام های محلی در ولایت بغلان در شمال کشور تایید می کنند که نیروهای خاص امریکایی، شب گذشته یک ملاامام مسجد به اسم مولوی باز محمد را از ولسوالی دوشی این ولایت با خود برده اند.
شمس الدین سرحدی، ولسوال دوشی به خبرگزاری بخدی گفت که ده ها تن از باشندگان ولسوالی دوشی در اعتراض به این رویداد تظاهرات کردند.
آقای سرحدی می گوید که معترضان شاهراه کابل – بغلان را نیز مسدود کرده اند.

به گفته او تظاهرات از ساعت نه صبح امروز (سه شنبه) آغاز شده و تاکنون جریان دارد.
فعالیت نیروهای خاص امریکایی در شماری از ولایت کشور همواره واکنش های تند مردم را به دنبال داشته است.
میدان وردک، هرات و بغلان از ولایاتی است که مردم برضد فعالیت نیروهای امریکایی تظاهرات های گسترده ای را راه اندازی کرده اند.
با این حال، شمس الدین سرحدی گفت: "باشندگان ولسوالی دوشی بدون هماهنگی قبلی با نیروهای امنیتی تظاهرات کرده و شاهراه را مسدود کرده اند."
به گفته او تلاش ها برای بازگشایی شاهراه از سوی ماموران امنیتی آغاز شده است.
با این وجود، شماری از باشندگان ولسوالی دوشی نیز هشدار می دهند، در صورتی که مولوی باز محمد از سوی نیروهای خارجی آزاد نشود، تظاهرات گسترده تری را راه اندازی خواهند کرد.
ذبیح الله، از معترضان به خبرگزاری بخدی گفت: "نظامیان داخلی و خارجی، شب گذشته یک مدرس دینی و ملاامام یک مسجد به اسم مولوی باز محمد را از منطقه زارغه با خود برده اند و در صورتی که او را آزاد نکنند شاهراه را مسدود خواهیم کرد."
احتمال می رود که مولوی باز محمد با مخالفان مسلح دولت رابطه داشته اما افراد معترض این اتهامات را رد کرده اند.
مسوولان محلی ولسوالی دوشی نیز می گویند که مولوی باز محمد با دولت همکاری خوبی داشته است.
پیشتر نیز شماری از باشندگان برخی از ولسوالی های ولایت میدان وردک تظاهرات کرده و خواستار خروج نیروهای امریکایی از این ولایت شدند.
این امر واکنش های شماری از مقام های حکومتی افغانستان را نیز به دنبال داشته است.