-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۴, چهارشنبه

عراق؛ حمله ماموران فارسی زبان به معترضان سنی


از برکت شبکه های ملیشیایی ایران، جنگ فرقه ای درعراق، همچون دریایی سیاه درتلاطم است. در جریان حمله نیروهای دولتی عراق به معترضان سنی مخالف دولت نوری مالکی نزدیک به 200 نفر کشته و مجروح شدند.
وزیر سنی مذهب آموزش و پرورش عراق در اعتراض به حمله نیروهای امنیتی عراقی به معترضان سنی از مقام خود استعفا کرده است.
خشونتها زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی به تظاهرات مخالفان دولت در شهر حویجه نزدیک کرکوک در شمال عراق حمله کردند.
سخنگوی رسمی معترضان حويجه در گفتگو با شبکه الجزيره گفت، نيروی زيادی از ارگان مبارزه با شورش و از شبه نظاميان نوری مالکی که برخی از آنها به زبان فارسی صحبت می کردند، بامداد امروز ميدانهای حويجه را محاصره کردند.
وی افزود، آنها مسلح بودند و همچنين خودروهای آب پاش به همراه داشتند و شروع به شليک به سوی معترضان کردند.
به گفته شاهدان نزدیک به 200 نفر در این تهاجم کشته و مجروح شده اند و نيروهای دولتی مانع ورود خبرنگاران به داخل شهر حويجه می شوند.
این در حالیست که وزیران کُرد دولت عراق از جمله هوشیار زیباری نیز از حضور در جلسات دولت خودداری می کنند.
خبرگزاری فرانسه امروز در گزارشی از بغداد نوشت، نوری مالکی معاون خود را به صورت موقت مامور کرد مسئولیتهای هوشیار زیباری را که به وی مرخصی اجباری داده شده است عهده دار شود.
یک منبع دولتی که خواست نامش فاش نشود گفت، نوری مالکی تصمیم گرفت سمت وزارت خارجه را به حسین شهرستانی واگذار کند و به هوشیار زیباری وزیر خارجه نیز مرخصی اجباری داده است.
وزیران کُرد دولت عراق پس از تصویب بودجه عمومی در مارس گذشته از حضور در جلسات دولت خودداری می کنند.

در بودجه عراق به منطقه کردستان عراق اعتبارات مالی که خواستار آن بود داده نشده است.