-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ فروردین ۲۹, پنجشنبه

عشق نمی میرد؛ پیر نمی شود؛ می ماند.


عشق؛ سری ازلی، با هزاران چهره و ماهیت متفاوت اما، واحد. همه را به اندازۀ خود شان می چرخاند، داغ می زند؛ می پزد؛ وآبدیده می  کند... وآخرسر، بی آن که شناسه ای برجا بگذارد، به ازل برمی گردد.اسکلت‌های زن و مرد جوانی در یک گور مشترک که توسط باستان‌شناسان در کاخ رومی‌ها در شهر موتینای ایتالیا کشف شده‌، نشان از عشق دیرینه این زوج دارد. عکس اصلی اسکلت های عاشق و صورت بازپرداخت شدۀ آن به شکل واقعی را می توانید تماشا کنید. باستان‌شناسان در این مکان به گورهای جمعی مردگان رسیده‌اند که در نوع خود جالب و شگفت‌انگیز هستند. در یکی از این قبرها اسکلت زن و مرد جوان طوری در کنار هم قرار گرفته که دست‌هایشان در دست یکدیگر است و می‌توان تصور کرد که آنها در واپسین لحظات زندگی چشم در چشم یکدیگر آخرین نفس‌های‌شان را با عشق کشیده‌اند.
واینا میلانی از جمله افرادی است که در این اکتشاف حضور داشته و درباره زوج 1500 ساله ایتالیایی می‌گوید: «واقعاً صحنه قابل لمس و زیبایی است. سر زن به سمت مرد چرخیده و آنها دست‌های یکدیگر را محکم گرفته‌اند. به نظر من سر مرد هم هنگام مدفون شدن به طرف زن بوده. احتمالاً بالشی هم زیر سرشان قرار داشته که به مرور زمان از بین رفته است. انگار این زوج در آخرین لحظات به یکدیگر می‌نگریستند تا عشق‌شان را تا ابد جاودانه کنند.
البته این گفته‌ها تنها برداشت باستان‌شناسان از صحنه‌ها است. با توجه به حلقه برنزی که در انگشت زن دیده می‌شود احتمالاً آنها ازدواج کرده و از خانواده‌های اصیل شهر موتینا بوده‌اند؛ شهری که به مهد سفالگری جهان معروف است و فانوس‌های امپراتوران را در این شهر می‌ساختند. ساکنان این شهر اکثراً در طبقه متمول جامعه قرار داشته‌اند. بقایای اجساد کشف شده در این شهر سال آینده در موزه‌ای نزدیک موتینا به معرض نمایش گذاشته خواهد شد. باستان‌شناسان علاوه بر این قبر، 11 گور دیگر نیز در عمق سه متری زمین یافته‌اند. در یکی دیگر از گورها سه اسکلت دیده می‌شود که همگی پیش از مرگ به طرز وحشتناکی آسیب‌بدنی دیده‌اند. یکی از این اجساد متعلق به نوجوانی است که جمجمه‌اش را در میان زانوانش گرفته است. 
ظاهراً آنها جزو بردگانی بوده‌اند که از سوی اربابشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.البته به گفته باستان شناسان جراحات روی این اجساد می‌‌تواند نشانه‌ای از یک قتل هم باشد. 
این نخستین‌ بار نیست که گورهای دسته‌جمعی در ایتالیا یافت می‌شود. در سال 2007 نیز قبری از یک زوج که اجسادشان به 5 هزار سال قبل برمی‌گشت در نزدیکی موتینا کشف شده بود.