-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲, دوشنبه

اجماع جهانی در مورد «عملیات جراحی» درجنگ سوریه

توافق میان شورای مخالفان دولت سوریه و جامعه جهانییونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

دوستان سوریه » در استانبول اعلام کردند که به کمک های خود به معارضان خواهند افزود. بار دیگر در باره لغو تحریم ارسال اسلحه به سوریه گفتگو شد.

کشورهای یازده گانه موسوم به  « دوستان سوریه » به حمایت خود از جنگ  معارضان  سوری با دولت سوریه ادامه خواهند داد. این حاصل اصلی همایش نمایندگان ترکیه، قطر، عربستان، امارات، مصر، اردن،  فرانسه، آمریکا، انگلستان، آلمان  و ایتالیاست  که در روزهای شنبه و یکشنبه در استانبول گرد هم آمدند.

دولت آلمان با افزایش 15 میلیون یورو مجموعا 145 میلیون یورو برای « کمک های انسانی » در اختیار می گذارد. با این پول باید به پناهندگان و » دولت مخالفان » که بعدا  در مناطق» آزاد شده » تشکیل خواهد شد، کمک شود. یک «دفتر تماس»  آلمانی در مرز ترکیه – سوریه باید از آن کار حمایت کند. مبانی حقوقی این اقدامات مبهم است.

جان کری وزیرخارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا کمک های نقدی خود را دو برابر کرده و به 250 میلیون دلار افزایش خواهد داد. آمریکا قصد دارد با جلیقه های ضد گلوله، دستگاه های دید در شب و اتومبیل های زره پوش  برای حمله افراد مسلح «ائتلاف ملی»  به نیروی های نظامی ارتش سوریه  به آنها کمک کند. اسلحه را قطر، عربستان و لیبی در اختیار خواهند گذاشت. بنا به گفته جان کری هرچه ارسال می شود باید توسط رئیس شورای نظامی » ارتش آزاد سوریه «  ژنرال «سلیم ادریس» کنترل شود.

«گیدو وستر وله» ,وزیر خارجه آلمان با اشاره به رقیق تر شدن مقررات تحریم ارسال اسلحه به شورشیان  از سوی اتحادیه اروپا، در استانبول گفت اگر یک یا دو کشور در اتحادیه اروپا معتقد باشند که این خطر وجود ندارد که سلاحها بدست گروههای نامطلوب بیفتد » آلمان به آن احترام خواهد گذاشت». مدت تحریم ارسال اسلحه در پایان ماه مه به اتمام خواهد رسید، امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در این باره مشاوره خواهند کرد. انگلستان و  فرانسه قصد دارند  رسما آزادی  ارسال اسلحه به شورشیان را به کرسی بنشانند.

هیأت های نمایندگی در «ائتلاف ملی» شرائطی را  که کشورهای غربی  برای ادامه کمک  به  آنها  قائل شده اند پذیرفته اند و  از هر نوع  تروریسم و افراط گرائی  فاصله گرفته اند. قول داده شده است که پس از سقوط  بشار اسد، که برای رسیدن به آن تلاش می شود، یک نظام دموکراتیک در سوریه بنا شود. در بیانیه ای که روزشنبه از سوی این گروه منتشر شد از کشورهای غربی خواسته شده علیه  نیروی هوائی و ارتش سوریه «با هواپیماهای بی سرنشین دست به عملیات جراحی زده شود» . برای آن که بازگشت پناهندگان به زادگاه خود تضمین شود باید یک منطقه ممنوع پرواز در مرزهای شمالی و جنوبی سوریه به کرسی نشانده شود» که موجب تقسیم سوریه به سه قسمت خواهد شد.

 روزنامه سوریائی  الوطن آمریکا را متهم کرد به این که نفت بر آتش می ریزد. آلکساندر لوکاشه ویچ سخنگوی وزارت خارجه روسیه قبلا از کشورهای یازده گانه  خواسته بود نهایت کوشش را بعمل آورند تا گفتگو میان دولت سوریه و مخالفان ممکن گردد.

 معاذ الخطیب رئیس » ائتلاف ملی » استعفای خود را که در ماه مارس اعلام کرده بود بار دیگر  تایید کرد. بنا به گزارش خبر گزاری فرانسه از استانبول این استعفا در ماه مه  قوت قانونی خواهد یافت. تا کنون نه« ائتلاف ملی» و نه گروه رهبری «دوستان سوریه » این استعفا را نپذیرفته اند.