-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۶, جمعه

شهادت مجاهد خلق رضا نصيري در اثر دسترسي نداشتن به خدمات پزشكي و تأخير در معالجه

تا کنون 14 تن از مجاهدان ساكن اشرف و ليبرتي در اثر محاصره پزشكي جان سپردند.بعد از ظهر روز چهارشنبه 4 ارديبهشت،  مجاهد خلق رضا نصيري، 46 ساله، از ساکنان ليبرتي در اثر دسترسي نداشتن به خدمات پزشكي و تأخير در انتقال به بيمارستان و كارشكني در معالجه و مراقبتهاي پزشكي، در بيمارستاني در بغداد درگذشت. 

او كه از نوجواني و در سالهاي اوليه حكومت ملايان هوادار سازمان مجاهدين بود، از 24 سال پيش به‌طور حرفه يي در صفوف مجاهدين به مبارزه با فاشيسم ديني حاكم بر ايران اشتغال داشت.

رضا نصيري در سال 1376 به خاطر نارسايي كليه تحت عمل پيوند كليه قرار گرفته بود، تحت مراقبت مستمر قرار داشت. با شروع محاصره اشرف در سال 1388 با مشكلات زيادي مواجه شد، اما پزشكان مجاهد در كلينيك اشرف، با تجهيزات خودشان، حداقلهاي حياتي را در مورد او تأمين مي‌كردند، با انتقال به ليبرتي به علت فقدان همين تجهيزات، اين رسيدگيها نيز عملي نبود. از اين رو پس از انتقال به ليبرتي علائم نارسايي كليه در او بارز شد. 

وقتي هم كه در دسامبر گذشته او را براي معالجه به بيمارستان بردند، ماموران استخبارات كه تحت امر نخست وزيري عراق به سركوب ساكنان مشغولند، به كارشكني پرداختند. او در 12 دسامبر به جورجي باستين معاون كوبلر نوشت: «اينجانب دچار مشكل حاد كليه هستم. طي چندماهي كه در لیبرتی هستم دچار كمبود  دارو هستم. بالاخره امروز براي انجام قرار پزشكي  به بغداد رفتيم ، از  همان اول با  بدرفتاري و توهين و تحقير و برخورد وحشيانه روبه رو شديم ....نفر همراه ما از افراد استخبارات بود. در بيمارستان به بهانه اينكه ساعت 1230 وقت اداري تمام است مانع انجام آزمايشهاي من شد و به يكي از پرستاران گفت كارشان را راه نينداز. مهمتر اينكه اجازه نداد ما به دفتر رئيس بيمارستان برويم تا او موضوع را حل وفصل كند».

وي در 13دسامبر به مسئول حقوق بشر يونامي و نماينده كميسارياي عالي پناهندگان نوشت: ”به عنوان يكي از بيماران ليبرتي تنها خواست  من داشتن خدمات مناسب پزشكي در كادر حقوق بشر بين المللي است. ما بايد دسترسي آزادانه به خدمات پزشكي داشته باشيم نه اينكه مانند زنداني با ما رفتار كنند. شما به عنوان يك سازمان حقوق بشري مي‌توانيد اين شرايط را كه عراقيها به وجود اورده اند تغيير بدهيد”پس از اينکه با تاخير زياد، پزشكان متخصص او را معاينه كردند، براي تشخيص قطعي بيماري، خواستار نمونه برداري سریع از كليه او شدند اما در اثر كارشكني هاي مستمر کمیته نخست وزيري اين آزمايش با تاخير يك و نيم ماهه انجام شد، كاري كه اگر محاصره پزشكي نبود، به سادگي در عرض چند روز قابل انجام بود. 

روز دوشنبه 22 آوريل وضعيت او بحراني شد و دوستانش او را به كلينيك عراقي ليبرتي بردند. اين كلينيك روز بعد (سه شنبه 23 آوريل) رضا را در حاليكه تقريبا بيهوش بود به بيمارستان منتقل كرد، اما او امروز در بيمارستان به شهادت رسيد.

رضا نصيري چهاردهمين مجاهد خلقي است كه در اثر محاصره پزشكي جنايتكارانه اشرف و ليبرتي به شهادت ميرسد. در «ليبرتي»، قبل از او مجاهدان خلق منصور كوفه اي در 12مارس و حسين برزمهري در 13 آوريل در فقدان امكانات اوليه پزشكي جان باختند.

در اطلاعيه 24 اسفند شوراي ملي مقاومت آمده است ”ساكنان ليبرتي از يكسو از حداقلهاي پزشكي كه در كلينيك داخلي خودشان در اشرف داشتند، محروم هستند و دولت عراق از انتقال تجهيزات پزشكي ساكنان به ليبرتي جلوگيري ميكند، از سوي ديگر كلينك عراقي ليبرتي از كمترين امكانات و تجهيزات اوليه براي رسيدگي به موارد اورژانس برخوردار نيست و ساكنان دسترسي آزادانه به خدمات پزشكي در عراق ندارند”.

مقاومت ايران با تاكيد بر اينكه محاصره ظالمانه تحميل شده بر ساكنان ليبرتي از مصاديق بارز جنايت عليه بشريت است و مسئولان و تسهيل كنندگان آن بايد مورد تعقيب و مجازات قرار گيرند، دولت آمريكا و ملل متحد را به اقدام فوري براي پايان دادن به محاصره ضد انساني اعمال شده پزشكي در ليبرتي و آزادي انتقال تجهيزات پزشكي از اشرف به ليبرتي و دسترسي آزادانه ساكنان به خدمات پزشكي درعراق به هزينه خودشان فرا مي‌خواند.

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران

4 ارديبهشت 1392  ( 24 آوريل 2013 )