-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۹, دوشنبه

ترک ها و کردها در انتظار آزادی "اوجالان"


بیش از سی سال از اعلام موجودیت و شروع مبارزه مسلحانه  پ.ک.ک ( پارتی کارگران کردستان ) به رهبری عبدالله اوجالان می گذرد.

هدف از این مبارزه نه براندازی "جمهوری ترکیه" بلکه کسب حقوق پایمال شده قومی کردهای ترکیه می باشد که حدود بیست درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و تقریبا از بدو تاسیس ترکیه همواره مورد تضییق و فشار حکومت های مرکزی قرار داشته اند. محصول این سیاست ها عقب ماندگی و فقر گسترده در مناطق جنوب شرقی بود که غالبا کرد نشین می باشد. تا جایی که حتا ترک های ساکن در این مناطق نیز ازفقرحاصل از این سیاست ها بی بهره نماندند!
در اولین انتخابات پس از کودتای سپتامبر 1980 که در سال 1983 برگزار شد حزب تازه تاسیس شده "مام وطن" به رهبری "تورگوت اوزال" با کسب 211 کرسی از 400 کرسی مجلس به تنهایی چهل و پنجمین حکومت را تشکیل داد و ریاست دولت را به عهده گرفت. تورگوت اوزال در انتخابات دوره بعد مجلس نیز پیروز شد و چهل و ششمین نخست وزیر حکومت شد.   وی سپس در سال 1989 به عنوان هشتمین رییس جمهور ترکیه انتخاب شد.
اولین گام  رفرم های اقتصادی - سیاسی - فرهنگی بعد از کودتای سال 1980 در دوره اوزال برداشته شد. وی از اولین سیاستمدارانی بود که جهت حل "مشکل کرد ها" اولین قدم را برداشت. در یکی از مصاحبه هایش در مورد عبدالله اوجالان چنین گفت: "بگذارین این جوون دیوونه حرفشو بزنه ببینیم چی میگه؟"
همان سال در کنگره حزب مورد سو قصد قرار گرفت. دو گلوله به وی شلیک شد و از ناحیه دست مجروح شد. سفیر وقت آمریکا در آنکارا "مورتون آبراموویچ" در مقدمه کتاب "معضله کردها در ترکیه" که توسط رییس سابق سیا "گراهام فولر" نوشته شده چنین عنوان کرده که تورگوت اوزال معتقد به "فدراسیون کردستان" است.
اوزال از این سو قصد جان سالم به در می برد. در ماه آوریل سال 1993 سفری به پنج  کشور ترک زبان آسیای میانه و از جمله آذربایجان کرد. اما چند روز پس از بازگشت به ترکیه درگذشت. اخیرا بنا به احتمال مسمومیت نبش قبر شد و برخی شواهد حاکی از آن است که وی را زهر خور کرده و کشته اند.  تحقیقات حقوقی شروع شده و ادامه دارد. تورگوت اوزال از طرف مادری کُرد بود.
نمونه دیگر مربوط می شود به ماجرای قتل "حاجی عمر سابانجی". وی برادر یکی از سرمایه داران بزرگ ترکیه به اسم" ساکیب سابانجی" بود. حاجی عمر سابانجی نیز صحبت از کردها کرد و بلا فاصله از طرف یک گروه به ظاهر چب به اسم " تشکیلات انقلابی رهایی بخش خلق " کشته شد. عامل سو قصد دختری بود به نام "فخریه اردال" از اعضای این سازمان که هنوز در بلژیک زندانی است.
حاصل 30 سال درگیری نظامی کشته شدن 45 هزار انسان از دو طرف و هزینه ای قریب به 400 میلیارد دلار است. حکومت کنونی ترکیه خصوصا از  سال 2009 به بعد تصمیم به حل مسئله کردها گرفت. برای حکومت کاملا محرز شد که مشکلات و مطالبات ملی را نه می توان و نه باید که به روش نظامی حل کرد. حکومت باب گفت و گو با عبدالله اوجالان را باز کرد. در آخرین انتخابات مجلس ترکیه تفکر نزدیک به اوجالان و خواست های کردها بنام "حزب آشتی و دموکراسی" به مجلس راه یافتند. تعداد نمایندگان این حزب در مجلس 20 نفر می باشد . حزب عدالت و توسعه ( اردوغان ) 336  نماینده دارد. آنها روی  هم 356 نماینده اند و می تواند هر قانونی را از مجلس بگذرانند.
علی رغم مخالفت "حزب جمهوریت خلق" و حزب ناسیونالیست  و پان ترکیست " حرکت ملیت " حزب حاکم به همراهی حزب "آشتی و دموکراسی" توانست دیدارهایی با عبدالله اوجالان در زندان محل محکومیتش انجام دهد. پیام نوروزی عبد الله اوجالان حاصل این دیدارها بود. وی در پیامش عنوان کرد که: رودخانه های دجله و فرات برادران رودخانه های مریچ و ساکاریا هستند. ما پایبند به کشور واحد ترکیه هستیم و دارای اعتقادات مشترک دینی هستیم. از هم اکنون به مبارزه مسلحانه پایان داده و نیرو های مسلح خود را از خاک کشور خارج خواهیم کرد. از هیچ کشوری بنام کردستان چه در داخل ترکیه و چه در شمال عراق حمایت نخواهیم کرد. ولی خواهان یک نظام سیاسی فدراتیو هستیم."
پس از پیام نوروزی عبد الله اوجالان دولت ترکیه پیشنهاد کرد که یک گروه از روشنفکران و هنرمندان  تحت عنوان "جمعیت عقلا" به اقصی نقاط کشور بروند و پیام صلح و آشتی را تبلیغ کنند. این افراد عبارت از 63 نفر هستند که اغلبشان ریشه تفکراتشان چپ می باشد. از جمله: ییلماز اردوغان بازیگر سینما و تئاتر که در فیلم"کرگدن" اثر بهمن قبادی ایفای نقش کرد. هولیا کوچ ییگیت و کادیر اینانیر و اورهان گنجه بای. و به علاوه خانم کذبان خاتمی وکیل ماجرای ترور روزنامه نگار ارمنی "هرانت دینک" از دیگر افراد این تیم می باشند.
رهبر عملیاتی حزب پ.ک.ک مراد کارا یالچین که در منطقه ای به نام "کاندیل" در شمال عراق بسر میبرد این هفته گفت: " از هشتم ماه می تمامی نیروهای پ.ک.ک از ترکیه خارج خواهند شد و از آن به بعد راهمان و مبارزه مان بر اساس روش مسالمت آمیز خواهد بود. "
حکومت اردوغان به این مسئله با دید واقع گرایانه ای نگاه می کند. در آینده ای بسیار نزدیک در پی اصلاح قانون اساسی برای افراد منسوب به پ.ک.ک حتی راه ورود به مجلس هم گشوده خواهد شد و چه بسا به حصر عبدالله اوجالان نیز پایان داده شود.