-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۹, دوشنبه

بسترگاه بزرگ طالبان در قیصار

روی چه دلایلی، مردم قیصاربا طالبان متحد شده اند؟


شماری از نمایندگان مردم فاریاب در ولسی جرگهء افغانستان، طالبان را به قتل مردم عام در ولسوالی قیصار این ولایت متهم می کنند. 

داکتر نقیب الله فایق یکی از این وکیلان امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که تا حال ده غیر نظامی از سوی طالبان به طور "وحشیانه" کشته شده اند.

تعدادی از نمایندگان مردم فاریاب در ولسی جرگهء افغانستان باور دارند که صد ها طالب در ولسوالی قیصار جابجا شده و به مردم محل آسیب رسانده اند.

به گفتهء این وکیلان، حملات طالبان در ولسوالی قیصار متفاوت تر از حملات این گروه در دیگر بخش های کشور است.

از داکتر نقیب الله فایق، یکی از نمایندگان مردم فاریاب در ولسی جرگه پرسیدم چی تفاوت را در این حملات می بیند:

« مردم را سر بریدند، زنان را اذیت کردند، هر کسی را که در مقابل شان قرار گرفته، کشته اند. اگر طالب ها به مردم ملکی آسیب نمی رساندند، پنج هزار خانواده از این محل آواره نمی شدند. به اساس تماس های تیلیفونی موکلین ما که از منطقه با ما داشتند، از کشته شدن اعضای خانوادهء شان حکایت می کنند. آمار دقیق داده نمی توانم اما گفته می توانم که ده تن از غیر نظامیان به طور وحشیانه و فجیع در آنجا کشته شده اند.»

طالبان در مورد این ادعا ها تا حال ابراز نظر نکرده اند.

مقام ها گفته اند، در حال حاضر عملیات گسترده به هدف از پا در آوردن طالبان در ولسوالی قیصار فاریاب ادامه دارد.

این عملیات چند روز پیش پس از آن آغاز شد که به گفتهء عدهء از وکیلان، طالبان از ولایات غور، بادغیس و آن سوی سرحد داخل قیصار شدند.

داکتر فایق می گوید: اسلحهء که طالبان از آن در نبرد با نیرو های افغان در این ولسوالی استفاده می کنند، ثقیل تر از سلاح های این نیرو هاست.

بشیر احمد تیانچ، یک نمایندهء دیگر مردم فاریاب در ولسی جرگه در مورد گفت:

« دقیقاً این نقطه از لحاظ اراضی خیلی آسیب پذیر است. از چندین سال به این سو طالبان در تلاش بودند تا در این مناطق حاکمیت داشته باشند. در صورتی که ما جلو حملات طالبان را در این مناطق گرفته نتوانیم، زنگ خطر نه تنها برای امنیت سراسر فاریاب بلکه برای شمال نیز است.»

تجربه اثبات کرده است که اگر مردم محلی با گروه های مسلح طالبان همکاری نکنند، بعید است آنان موفق به ایجاد بسترگاه مناسب در میان مردم شوند. حال پرسش این است که ساکنان محلی چه گونه حاضر به همدردی با طالبان اند. مسلم است که خود سری زورمندان محل، فقدان قانون، دسته بازی وضعف حکومت داری موجب تقویت حضور طالبان شده است.