-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۷, شنبه

عقب نشینی بزرگ امریکا

ایکانومیست

مجله ایکانومیست در شماره اخیر خود با عنوان « خروج از افغانستان یک عقب نشینی بزرگ» مقالهء را نشر کرده است.

مجله در آغاز می نویسد: قوماندانان امریکایی برای شنیدن این خبر با اشتیاق می گویند که آماتوران بحث هایی را در مورد تکتیک ها انجام می دهند و افراد حرفه ای در باره لوژیستیک بحث می کنند.

ایکانومیست در ادامه نوشته است: اردو ممکن کدام کار جادویی و یا خارق العاده را انجام نداده باشد اما مسوولان انتقال مواد لوژیستیکی افتخار می کنند که بدون موجودیت آن ها، هیچ کاری پیش نخواهد رفت.

به نوشته مجله، تابستان امسال در افغانستان مانند گذشته ها نخواهد بود و امریکایی ها به گفته خود شان، با بزرگ ترین انتقال تدارکات نظامی در طول تاریخ معاصر شان روبرو اند.

امریکایی ها پس از جنگ دوازده ساله، به تلاش های مشترک ادامه می دهند تا تمامی وسایل خود را دوباره به کشور شان انتقال دهند.

ایکانومیست می افزاید: بارک اوباما رییس جمهور امریکا تا حالا فیصله قطعی نکرده تا پس از سال 2014 میلادی چی تعداد از عساکر آن کشور در افغانستان باقی خواهند ماند اما هیچ تردیدی وجود ندارد که تعداد این عساکر نسبت به حضور نیرو های فعلی خیلی کم و محدود خواهد بود.

انتظار می رود در هژده ماه آینده، در حدود بیست و هشت هزار واسطه زرهی و چهل هزار کانتینر مملو از مهمات نیرو های امریکایی از افغانستان منتقل شوند.

به باور مجله، برای این انتقال بزرگ تجهیزات و مهمات، در حدود سی ملیارد دالر مصرف خواهد شد و یک روند خیلی سنگین است.

همچنان مصارف انتقال تجهیزات و وسایل نیرو های سایر کشور های دخیل در ماموریت افغانستان، به دوش خود همین کشور ها خواهد بود.

ایکانومیست می نویسد: انتقال تجهیزات و وسایط از افغانستان نسبت به عراق خیلی پیچیده است زیرا اراضی و سیاست افغانستان، این پروسه انتقال را با چالش های زیاد روبرو می سازد.

مجله در ادامه نوشته است: این نخستین باری است که ایالات متحده وارد جنگی شد که راه مستقیم بحری ندارد.

افغانستان محاط به خشکه است و باید این تجهیزات از طریق دره خیبر و راه چمن به کراچی انتقال یابند اما گفته می شود که عبور این قطار ها از هر دو بندر، خالی از خطر هم نخواهد بود.