-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۸, یکشنبه

سخنان بی پرده سفير فرانسه هنگام ترک افغانستان

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، سفیر فرانسه در افغانستان در مهمانی خداحافظی خود سخنان بی پرده ای در باره آینده این کشور بیان کرد.
این روزنامه نوشت، معمولا دشوار است به اعتقادات واقعی یک دیپلمات پی برد مگر آنکه ویکی لیکس مطلبی محرمانه درمورد وی افشا کند اما در برخی مواقع موانع برداشته می شوند و کمی واقعیت در اختیار مردم قرار می گیرد. این مسئله به ویژه درمورد افغانستان صادق است که دیپلمات ها بادقت بسیار هرکلمه ای را که می خواهند بیان کنند، می سنجند.
اما باوجود چنین رویکردی، برنار باژوله، سفیر فرانسه در کابل در مهمانی خداحافظی خود تصویری از دیدگاه کشورش درمورد افغانستان ارائه داد. زمانیکه وی سخنان خود را به پایان برد، فضای سالن که مملو از دیپلمات ها، برخی نظامیان ارشد و تعدادی از بزرگان افغانستان بود، در سکوت کامل فرو رفت.
سفیر فرانسه در آخرین روزهای اقامتش در کابل گفت، پروژه افغانستان در مرحله بسیار خطرناکی قرار دارد، غرب مسئول بسیاری از اشتباهاتی است که در این کشور روی داده است با این وجود مسبب بیشتر مشکلات خود افغان ها بوده اند.
وی افزود، غرب تلاش خوبی برای مبارزه با تروریسم کرد اما بیشتر آن در خاک پاکستان انجام شد و نه در افغانستان.
وی تاکید کرد بدون ایجاد تغییرات اساسی در اقتصاد افغانستان تلاش های دولت این کشور و سرمایه گذاری غرب نتیجه چندانی نخواهد داشت.
لحن سفیر فرانسه زمانی که این سخنان را بیان می کرد نه تند بود و نه طعنه آمیز.
وی با بیان اینکه جامعه بین المللی و دولت افغانستان موفق شده اند شرایطی ایجاد کنند که تحولات مهمی مانند انتخابات، تعیین رئیس جمهور جدید، تغییرات اقتصادی و نظامی و غیره در این کشور روی دهند، گفت، اما دولت افغانستان باید با فساد اداری و مالی که باعث کاهش سرمایه گذاری در کشور می شود و همچنین تولید و قاچاق مواد مخدر مبارزه کند و از لحاظ اقتصادی به خود وابسته باشد.
زمانیکه وی گفت آسیب های ناشی از مواد مخدر در روسیه، اروپا و منطقه بالکان به مراتب بیشتر از عملیات تروریستی بوده است، برخی از دیپلمات های حاضر در این مراسم سر خود را به نشانه تایید تکان دادند.