-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲, دوشنبه

پاکستان و آمریکا درباره حضور طالبان در مذاکرات صلح توافق کردندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، یک هیئت عالیرتبه آمریکایی به ریاست «دیوید پیرس» نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان عصر روز گذشته با مقامات کشوری و لشکری پاکستان در اسلام‌آباد دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این ملاقات مقامات پاکستانی و آمریکایی به تبادل نظر در زمینه نحوه مذاکره با طالبان، چگونگی برقراری ارتباط بین افغانستان و پاکستان و نقش پاکستان در بازسازی افغانستان پرداختند.
به گفته مقامات، نقش اسلام‌آباد در بازسازی افغانستان و پیشبرد روند صلح در این کشور که مدتی است به خاطر بی‌اعتمادی موجود بین طرف‌های درگیر با مشکلاتی مواجه شده است، محور گفت‌وگوی هیئت آمریکایی با مقامات پاکستانی بود.
روابط عمومی ارتش پاکستان پس از این دیدار، در بیانیه‌ای تصریح کرد موضوع این جلسه مسائل مورد علاقه 2 طرف با محوریت روند صلح افغانستان بوده است.
روند آزادی زندانیان طالبان
در همین حال، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه «تریبون» پاکستان اعلام کرد که موضوع آزادی زندانیان طالبان و روند مذاکرات قطر از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه بوده است و 2 طرف توافق کردند که آزادی سایر زندانیان طالبان از سوی پاکستان باید با هماهنگی بهتری انجام شود.
پیش از این، مقامات افغان با انتقاد از روند آزادی زندانیان طالبان محبوس در پاکستان، عنوان کرده بودند که بسیاری از این افراد پس از آزادی بار دیگر به میدان جنگ بازمی‌گردند که همین موضوع باعث بروز تنش بین 2 کشور و توقف روند آزادی زندانیان طالبان شد.
به گفته این منبع، همه طرف‌ها باید اطمینان حاصل کنند که طالبان آزاد شده بخشی از روند صلح خواهند بود.
حضور طالبان در مذاکرات صلح
یک مقام ارتش پاکستان نیز در گفت‌وگو با روزنامه «داون» این کشور گفت:  واشنگتن و اسلام‌آباد بر این باورند که طالبان به هر نحوی باید در مذاکرات صلح شرکت داشته باشند چون این روند بدون حضور این گروه موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
به گفته وی، در حال حاضر آمریکایی‌ها نه تنها با این موضوع موافقت کرده‌اند بلکه از اقدامات پاکستان در این زمینه نیز حمایت می‌کنند.
این مقام پاکستانی درباره بی‌اعتمادی موجود بین دولت کرزی و پاکستان نیز خاطر نشان کرد که این موضوع چیز تازه‌ای نیست و حل آن نیازمند صرف زمان است.
در این جلسه، دیوید پیرس نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، ژنرال «داگلاس لوت» معاون ویژه رئیس جمهور آمریکا، «پیتر لاووی» دستیار ویژه وزارت دفاع آمریکا در امور امنیتی آسیا و اقیانوسیه و «ریچارد اولسون« سفیر آمریکا در پاکستان اعضای مهم هیئت آمریکایی را تشکیل می‌دادند.
این در حالی است که «جلیل عباس جیلانی» معاون وزیر امور خارجه پاکستان و ژنرال کیانی فرمانده ارتش از جمله اعضای هیئت پاکستانی بودند.