-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۱۰, سه‌شنبه

حساسیت تیم حاکم در برابر ژورنالیزم پژوهشی

پژوهش روزنامه هشت صبح درست روی زخم مافیا فشار وارد کرده است./ مسئولان هشت صبح به دادستانی کشانده شدند.


 مقام ها در لوی سارنوالی کشور از مسوولان روزنامه هشت صبح خواسته اند تا برای پاسخگویی در مورد یکی از گزارش های منتشر شده از سوی این روزنامه، پاسخ بگویند.
پیشتر روزنامه هشت صبح چاپ کابل، گزارشی را زیر عنوان "یافته های هشت صبح: معادن افغانستان تاراج می شوند" را منتشر کرده بود.
این گزارش در شماره 1616 تاریخ یازدهم ماه حمل سال جاری چاپ شد.

مسوولان روزنامه هشت صبح ادعا دارند که این گزارش حاصل تحقیق روی صدها سند رسمی است که از نهادهای مختلف دولتی به دست آمده است.
در این گزارش، برخی از مقام های وزارت معادن به فساد گسترده اداری و سوء استفاده از قراردادهای استخراج معادن کشور متهم شدند.
به نقل از خبرنامه اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، یکی از سارنوالان در اداره لوی سارنوالی کشور که نخواسته نامی از او برده شود تایید کرده است که مسوولان روزنامه هشت صبح برای پاسخگویی در مورد محتوای این گزارش، فراخوانده شده اند.
به گفته او مسوولان روزنامه هشت صبح براساس شکایاتی که از آنان صورت گرفته به لوی سارنوالی احضار شده اند.
این منبع می گوید، تاکنون اتهاماتی که علیه مسوولان روزنامه هشت صبح وارد شده از سوی سارنوالی، بررسی نشده است.
مسوولان روزنامه هشت صبح می گویند که حاضر به پاسخگویی در مورد محتویات این گزارش هستند.
آنان تاکید می کنند که این پاسخگویی باید از مجرای قانونی انجام شود.
در همین حال، شماری از نهادهای مدافع حقوق رسانه ها در کشور این اقدام لوی سارنوالی را یک جانبه و خلاف قانون، عنوان کرده اند.
به باور او، در جریان تحقیق اگر به اسنادی ضرورت شد، سارنوالی می تواند از مسوولان روزنامه هشت صبح در خواست ارایه سند کند.
آقای دشتی از فعالیت های وزارت اطلاعات و فرهنگ به شدت انتقاد کرده و افزود که بروز چنین مشکلاتی، ناشی از قانون شکنی های وزیر اطلاعات و فرهنگ است.
صدیق الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه های آزاد افغانستان (نی) نیز از برخورد سارنوالی با مسوولان روزنامه هشت صبح، انتقاد کرده است.
به گفته او، براساس قانون رسانه های همه گانی، هر شکایتی از یک رسانه، در گام نخست باید از سوی کمیسیون رسانه های همه گانی بررسی شود.
آقای توحیدی افزود، در صورتی که بررسی های کمیسیون رسانه های همه گانی، نشانه جرمی را ثابت کند، نهاد متهم، به سارنوالی معرفی می شود.