-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳, سه‌شنبه

حمله بر خبرنگار هراتی

رادیو «مژده» دستگاه خبرپراکنی وفرهنگی شنیداری ضد ایران درهرات است. دسته های طالبان وابسته به ایران درسوء قصد علیه یعقوبی دست دارند.

در پی حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس بالای یکی از خبرنگاران در ولایت هرات ده ها تن از خبرنگاران در مقابل ساختمان ولایت دست به تظاهرات زده اند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که شام روز گذشته دو تن از موترسکل سواران بالای علی اصغر یعقوبی آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ و خبرنگار رادیو محلی «مژده» حمله مسلحانه نمودند.

گروه طالبان در یک پیام تلیفونی مسوولیت این رویداد را بدوش گرفته است.

علی اصغر یعقوبی از روز گذشته به خاطر تداوی زخم های ناشی از فیر مرمی افراد مسلح ناشناس تحت تداوی در شفاخانه حوزه  وی هرات قرار دارد.
اما ده ها تن از خبرنگاران این ولایت عکس های علی اصغر یعقوبی را به خاطر روشنایی این قضیه از سوی مسوولان امنتیی در مقابل ساختمان ولایت با خود حمل می کردند.

اعتراض کنندگان از مقامات امنیتی در این ولایت خواستند تا این گونه رویداد ها تحقیق شود و روند خشونت علیه خبرنگاران نیز متوقف گردد.

مسوولان نهاد های حمایت از خبرنگاران می خواستند تا اعتراضات شان را به مقامات محلی شریک سازند ولی مسوولان محلی در این ولایت از پذیرش همه خبرنگاران معترض معذرت خواسته اند.

مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان می گوید: مقامات محلی خواهان پذیرش پانزده تن از خبرنگاران  معترض به خاطر حل این مشکلات شده ولی این مساله عکس العمل معترضان را برانگیخته است.

ولی محمد حدید یک تن از اعضای هیات رییسه مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان به پاسخ مقامات محلی واکنش نشان داده و این حرکت را بی تفاوتی در برابر خبرنگاران عنوان کرد.
با این حال مسوولان پولیس در ولایت هرات به خبرنگاران گفته اند که تحقیقات جدی را به  خاطر روشنایی و گرفتاری عاملان این قضیه آغاز می کنند.

اما از سوی دیگر قاری یوسف احمدی فردی که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند در یک پیام تلیفونی به رسانه ها مسوولیت این حادثه را بدوش گرفته است.

آقای احمدی گفته است که علی اصغر یعقوبی آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات به خاطر تبلیغات ضد اسلامی از سوی آنان مورد حمله قرار گرفته است.

گرچه در پیام که از سوی طالبان به رسانه مواصلت کرده است گفته شده است که آقای یعقوبی در این  حادثه کشته شده است، ولی وی به خاطر جراحات ناشی از فیر مرمی در شفاخانه دولتی هرات تحت تداوی قرار دارد.

با این همه جامعه خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی حوزه غرب افغانستان به خاطر حمله بالای علی اصغر یعقوبی قطعنامه چهار ماده ای را صادر کرده اند.

در این قطعنامه از مقامات محلی خواسته شده است تا هر چه سریع تر روند تداوی آقای یعقوبی را روی دست گرفته و تعهد نماید تا امنیت جانی وی و خانواده اش را در آینده تحت برنامه داشته باشند.

در این قطعنامه به مسوولان محلی گفته شده است حمله بالای علی اصغر را تحقیق و نتیجه آن را به جامعه خبرنگاری انتقال دهند.

در این قطعنامه به مقامات محلی گوشزد شده است که موارد اخیر خشونت بالای خبرنگاران در ولایت هرات مورد پیگیری قرار دهند.

در طول دو هفته اخیر این چهارمین خبرنگار است که در ولایت هرات از سوی افراد ناشناس و کارمندان پولیس مورد حمله مسلحانه و لت و کوب قرار می گیرند.