-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳, سه‌شنبه

ارتباط متهمان به عملیات تروریستی در کانادا با "اعضای القاعده در ایرانپلیس کانادا اعلام کرده که دو فرد مرتبط با اعضای القاعده در ایران را به ظن تلاش برای انفجار پلی در مسیر یک قطار مسافربری در این کشور بازداشت کرده است. پلیس ارتباط این دستگیری با سوقصد بوستون را رد کرده است.
پلیس کانادا روز دوشنبه (۲۲ آوریل/۲ اردیبهشت) اعلام کرد، دو فرد را که متهم به تلاش برای خارج کردن یک قطار مسافربری از ریل بوده‌اند را در این کشور دستگیر کرده است. به گفته‌ مقامات پلیس افراد دستگیرشده از سوی "اعضای شبکه القاعده مستقر در ایران" حمایت می‌شده‌اند.
پلیس کانادا در کنفرانسی خبری همچنین تاکید کرد که هنوز شواهدی دال بر حمایت یک دولت از این عملیات به دست نیامده است.
طبق اطلاعات پلیس این دو متهم شهیب الصغیر، ۳۰ ساله ساکن مونترآل و رائد جاسر، ۳۵ ساله ساکن تورنتو بوده و عملیاتی برای حمله به یک قطار مسافربری در تورنتو برنامه‌ریزی کرده بودند که نیروهای امنیتی این کشور مانع از وقوع آن شده‌اند.
در بیانیه پلیس کانادا همچنین آمده است، مظنونان قصد داشته‌اند در مسیر قطار مسافربری تورنتو به نیویورک پلی را منفجر کنند و به این ترتیب قطار را از ریل خارج کنند.
مقامات پلیس گفته‌اند که متهمان تابعیت کانادایی ندارند، اما در عین حال تابعیت مظنونان را تا کنون مشخص نکرده است. اتهام دو فرد دستگیر شده، توطئه برای حمله و توطئه برای همکاری با یک گروه تروریستی عنوان شده است.
گفته می‌شود که این دو مظنون روز سه‌شنبه (۲۳ آوریل) در برابر دادگاه حاضر خواهند شد. در بیانیه پلیس کانادا همچنین آمده است، دو فرد دستگیر شده از یک سال پیش تحت نظر ماموران امنیتی قرار داشته‌اند.
تا کنون ارتباطی میان این عملیات و بمب گذاری اخیر در ماراتن بوستون به اثبات نرسیده است.
متهم بمب گذاری بوستون رسما تفهیم اتهام شد
از سوی دیگر وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است، جوهر سارنایف، یکی از مظنونان بمب‌گذاری بوستون که روز جمعه، ۱۹ آوریل دستگیر شد، رسما تفهیم اتهام شده و در صورت اثبات اتهام او، ممکن است به اعدام و یا حبس ابد محکوم شود.
کاخ سفید آمریکا در همین حال اعلام کرده که بر خلاف نظر برخی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده با متهم بمب‌گذاری بوستون به عنوان "عامل دشمن" برخورد نخواهد شد.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در همین زمینه تصریح کرده است که به اتهامات جوهر سارنایف با قوانین کیفری عادی در دادگاه غیرنظامی رسیدگی خواهد شد.
سارنایف در شامگاه جمعه (۱۹ آوریل/۳۰ فروردین) پس از تعقیب و گریزی ۲۴ ساعته، سرانجام به محاصره نیروهای پلیس در آمد. تیمورلنگ سارنایف (۲۶ ساله)، برادر بزرگ‌تر "جوهر" یک روز پیش از آن در جریان دستگیری به ضرب گلوله ماموران پلیس کشته شده بود.
این دو متهم به طراحی دو انفجار پیاپی در نزدیکی خط پایان مسابقه مارتن در روز دوشنبه (۱۵ آوریل/۲۶ فروردین) در شهر بوستون هستند که طی آن ۳ تن کشته و حدود ۱۸۰ نفر زخمی شدند.