-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۴, چهارشنبه

هشدار ناتو به دولت افغانستان

تلاش شما در برآوردن تعهدات کافی نیست.

برقراری امنیت در افغانستان از نگرانی اصلی جامعه جهانی در افغانستان است که راسموسن در این مورد نقش پاکستان را موثر دانسته گفته است:« اگر قرار باشد صلح و ثبات درازمدت در افغانستان و منطقه داشته باشیم به شرکت سازنده پاکستان نیاز خواهیم داشت».
خانم وانا لانگسگو سخنگوی سازمان ناتو روز گذشته 3 ثور، با خبرنگاران افغان در بروکسیل گفت که سال 2014 به معنای پایان یافتن ماموریت ناتو در افغانستان نیست، بلکه آغاز صفحهٔ جدیدی از ماموریت ناتو در این کشور است.
این نشست با شرکت ۵۰ وزیر خارجه از کشورهای عضو سازمان ناتو و کشورهایی که در چارچوب آیساف عضویت دارند، برگزار شد.
آقای زلمی‌رسول، وزیر خارجه افغانستان نیز در این نشست حضور دارد.
 خانم وانا ضمن اظهار این مطلب که همکاری ناتو با افغانستان، به یک خیابان دوطرفه شباهت دارد گفته است که افغانستان نیز در برابر به دست آوردن کمک‌های ناتو، تعهداتی را که وعده سپرده است، عملی می‌کند.
حاکمیت قانون، مبارزه با فساد، مبارزه با کشت مواد مخدر و برقراری دموکراسی از جمله تعهدات مهم افغانستان است که در گذشته در بدل کمک های جامعه جهانی داده است.
اکنون مقامات ناتو می گویند که « تلاش های افغانستان در راستای به ثمر رساندن این تعهدات کافی نیست»
همچنان راسموسن دبیر کل ناتو تاکید کرد است که از دست یابی به راه حل سیاسی در روند صلح افغانستان حمایت می کند.
به باور راسموسن، رهبری روند صلح از سوی افغان ها، احترام گزاری طرف مصالحه به دموکراسی و ارزش های حقوق بشر، شرایط اند که باید در روند صلح در نظر گرفته شود.
راسموسن در مورد انتخابات آیندهٔ افغانستان گفته است که انتخابات یک روند افغانی و مسوولیت خود افغان ها است و ناتو تنها انتظار برگزاری یک انتخابات شفاف وعادلانه را دارد.
وی از پاکستان خواسته با شبه نظامیانی که از کشور به عنوان پایگاهی برای حملات خود به افغانستان استفاده می کنند بجنگد.