-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۵, چهارشنبه

دو راه برای انتقال سالم قدرت در افغانستان


فارن پالیسی


نشریه فارن پالیسی در شماره اخیر خود یک تصویر نسبتاً تیره و تاری را در مورد آینده افغانستان ترسیم کرده و در مطلبی می نویسد، با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه اپریل سال 2014 مردم در سرتاسر جهان به این موضوع فکر می کنند که افغانستان به کدام مسیر حرکت می کند.

نشریه سوال می کند آیا تهدید القاعده که رییس جمهور اوباما در اواخر گفت، از بین رفته است، واقعاً وجود ندارد؟ آیا جنگ در افغانستان واقعاً خاتمه پیدا کرده؟ اگر چنین فکر می شود آیا افغانستان از شر این جنگ رهایی می یابد و یا تنها جنگ برای خارجیان پایان یافته است.

نشریه تمام مشکلات سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان را جداگانه شرح نموده و می نویسد، دو راه برای انتقال سالم قدرت در افغانستان وجود دارد اول یک حکومت سالم با برنامه های مشخص و موثر و حکومتی که خدمات لازمی را برای مردم مهیا بسازد.

به نوشته نشریه فرهنگ برده و بادار در افغانستان باید تغییر نماید و دیگر حکومت خود را بادار و یا مالک مردم حساب نکند بلکه خادم آن باشد.

دوم تقویه اقتصادی، برای رسیدن به این هدف به نوشته نشریه فارن پالیسی سیاستمداران و دولتداران در افغانستان که می خواهند نشان بدهند بهترین خدمت را ادارات آنها انجام میدهد، از صحنه خارج شوند.

به نوشته نشریه سال 2013 یعنی از همین حالا تا برگذاری انتخابات یک مرحله امتحان و آزمایش برای افغانستان می باشد که آیا این کشور به سمت آسایش و شگوفایی حرکت می کند و یا به مسیر جنگ و بدبختی و انزوا حرکت می رود.