-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۷, سه‌شنبه

خودسری‌های مقام‌زاده‌ها

آیا پسران بدمعاشرت مقامات دولت کنونی، از کیفر اعمال خویش فرار خواهند توانست؟
چرخ تحولات سریع شده است. این ها به کجا فرار خواهند کرد؟
فریدون ایرج- هشت صبح
.پسر جنرال شیرمحمد کریمی، رییس ستاد ارتش کشور، یک افسر پولیس را مورد ضرب و شتم قرار داده است. بر مبنای گفته‌های این افسر، پسر جنرال شیرمحمد کریمی، همراه با شماری از سربازان اردوی ملی، او را مورد لت وکوب قرار داده است. ظاهرا این افسر پولیس حین اجرای وظیفه، خواسته است موتر پسر شیرمحمد کریمی‌را بازرسی کند، اما پسر جناب جنرال کریمی، به او می‌گوید به دلیل این که پسر جنرال کریمی‌است، هیچ افسر و سربازی حق ندارد موتر او را متوقف کند. پسر جنرال کریمی‌حین گفتگو با افسر پولیس، شماری از سربازان ارتش ملی کشور را به خدمت می‌گیرد و این افسر پولیس را خیلی وقیحانه لت و کوب می‌کند. به نظر می‌رسد که در سرزمین ما، فرزندان مقام‌های بلندپایه دولتی، خود را فوق قانون می‌دانند. پیش از این جنرال محمد ایوب سالنگی فرمانده پولیس کابل نیز، در گفتگوی اختصاصی با ۸صبح به قانون‌شکنی و خودسری فرزندان مقام‌های عالی‌رتبه دولتی اذعان کرد. 

چنین می‌نماید که فرزندان مقام‌های ارشد دولتی فکر می‌کنند که مانند شهزادگان قدیمی، حق خودسری دارند و می‌توانند باعزت و جان مردم و کارمندان دولتی بازی کنند. جاده‌های کابل هر روز شاهد قانون‌شکنی فرزندان و بستگان مقام‌های عالی‌رتبه دولتی است. در شهر، نوجوانانی دیده می‌شوند که موتر‌های غول‌پیکر زره را می‌رانند. چه کسی، غیر از مقام‌های دولتی چنین موتری در اختیار دارد؟ این آقا‌زاده‌ها چنان با بی‌پروایی رانندگی می‌کنند که مردم به وحشت می‌افتند. هیچ افسر پولیس و ترافیکی هم به خود جرات نمی‌دهد با این آقازاده‌ها برخورد قانونی کند. اگر هم افسری به این شهزاده‌های امروزی بگوید که بالای چشم تان ابروست، به سرنوشت افسری روبه‌رو می‌شود که به وسیله پسر جنرال شیرمحمد کریمی ‌لت وکوب شده است.
بدمعاشرتی، بی‌پروایی و خودسری کارآدم‌های ساده و بی‌پشتوانه نیست. اکثر قریب به اتفاق این رفتارها، توسط پسران مقام‌های بلندپایه دولتی، صورت می‌گیرد. پسران برخی از مقام‌های دولتی، در بسیاری از نواحی کابل، دسته‌های ولگرد ایجاد کرده‌اند و خودسری می‌کنند. در بسیاری موارد، دیده شده است که این دسته‌ها در کنار مکتب‌های دختران، دانش‌آموزان دختر را اذیت می‌کنند. رفتار قلدرانه این آقا‌زاده‌ها که نه از سوی پولیس کنترول می‌شود و نه مردم جرات می‌کنند در برابر آن مقاومت کنند، گاهی آدم را به یاد برخی از صحنه‌های فلم‌های هندی می‌اندازد. صحنه‌هایی که در آن کرکتر منفی فلم، با وحشت تمام به جان مردم می‌افتد و کسی مانعش نمی‌شود.
متاسفانه پسران مقام‌های دولتی به خود حق می‌دهند تا مانند همان کرکترهای منفی فلم‌های هندی با مردم و اطرافیان خود رفتار کنند. روشن نیست که چه کسی و چه وضعیتی به پسران مقام‌های عالی‌رتبه دولتی ذهنیت داده است که حق خودسری دارند. نه افسر پولیس ازدست این‌ها راحت است نه افسر ترافیک، نه دانش‌آموز و نه سرباز. پسران مقام‌های عالی‌رتبه دولتی حتا امکانات دولتی و عمومی ‌اداره‌هایی را که پدران‌شان در آن وظیفه اجرا می‌کنند، در قلدری و خودسری‌های‌شان به خدمت می‌گیرند.
مثلا پسر آقای شیرمحمد کریمی، سربازان اردوی ملی را برای لت‌وکوب یک افسر پولیس کابل، به خدمت گرفته است. سوال این است که چرا امکانات عمومی در اختیار این آقازاده‌ها قرار می‌گیرد. چه کسی امکانات و منابع عمومی ‌را در اختیار این آقازاده‌ها قرار داده است؟ بر مبنای اصول نظم عسکری، سربازان و واحد‌های نظامی، به فرمان آمر مافوق از قرارگاه‌شان بیرون می‌شوند وبه وظیفه‌ای که برای‌شان سپرده می‌شود، می‌روند. حالا چه کسی به سربازانی که در لت و کوب یک افسر پولیس، پسر شیرمحمد کریمی ‌را یاری کردند، دستور داده بود تا از قرارگاه‌شان بیرون شوند.
آیا مقام‌های وزارت محترم دفاع ملی، شماری از سربازان اردوی ملی را به خدمت فرزندان شان گماشته‌اند؟ آیا سیستم تحقیرآمیز «نفر خدمتی» به شکل دیگری بازتولید شده است؟ کدام بند قانون به مقام‌های دولتی اجازه داده است تا امکانات و منابع عمومی ‌را در خدمت پسران‌شان بگذارند؟ شاید در هیچ گوشه‌ای از جهان، خودسری و قانون‌شکنی به این پیمانه نباشد. سوال دیگر این است که چرا مقام‌های عالی‌رتبه دولتی بر رفتار فرزندانِ«برومند»شان نظارت ندارند؟ آیا رفتار فرزندان این مقام‌ها، نمایندگی از تربیت خانوادگی آن‌ها نمی‌کند. آیا واقعا این مقام‌ها از کنترول فرزندان خود عاجز هستند یا این که فکر می‌کنند، پسران‌شان حق دارند خودسری کنند؟ رییس‌جمهور کرزی و معاونانش باید این مشکل را جدی بگیرند. باید پسر شیرمحمد کریمی ‌به دلیل لت و کوب تحقیرآمیز یک افسر پولیس، مجازات شود. وزارت داخله نباید در این مورد درنگ کند. افسران و سربازان پولیس باید حس کنند که وزارت داخله در برابر فرزندان خودسر مقام‌های حکومتی از آنان، حمایت می‌کند. رهبری وزارت دفاع ملی باید به خدمت گرفتن سربازان اردوی ملی را درلت و کوب یک افسر پولیس، بررسی کند و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارد. اردوی ملی در حال حاضر بیش از هروقت دیگر، به حمایت مردم افغانستان نیاز دارد. اگر سربازان اردو، در خدمت خودسری‌ها و هوس‌های آقازاد‌گان قرار گیرد، چنین چیزی بعید است. در ضمن پولیس کابل نیز باید در برابر قانون‌شکنی‌ها و خودسری‌های پسران مقام‌های ارشد دولتی، برخورد قاطع کند. پولیس کابل می‌تواند قانون‌شکنی‌های پسران این مقام‌ها را رسانه‌ای بسازد و از این طریق، با آن مبارزه کند.