-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳۱, سه‌شنبه

تلاش دولت جدید پاکستان برای صلح با طالبانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در لاهور، نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف و پیروز انتخابات پاکستان خواستار صلح با شبه‌نظامیان طالبان شد.
وی که در جمع نمایندگان جدید حزبش در مجالس ایالتی و ملی سخنرانی می‌کرد، گفت: تروریسم یکی از جدی‌ترین مشکلات پیش‌روی کشور است و ما باید پیشنهاد مذاکره طالبان را جدی بگیریم.
شریف تصریح کرد: با توجه به ضعف اقتصادی و کمبود بودجه، نمی‌توانیم بیش از این، هزینه جنگ با طالبان را به عهده بگیریم و این در حالی است که عملیات‌های تروریستی این گروه فعالیت‌های اقتصادی را نیز فلج می‌کند.
نواز شریف تصریح کرد: تجربه گذشته ثابت کرده است که ما هرگز نمی‌توانیم با استفاده از توپ و تفنگ طالبان را وادار به تسلیم شدن کنیم بلکه استفاده از زور اوضاع را وخیم‌تر می‌کند؛ بنابراین مذاکره بهترین راه‌حل برای کنار آمدن با شبه نظامیان طالبان است.
وی با اشاره به اینکه با حزب مسلم لیگ نواز با پیروزی حزب تحریک انصاف در ایالت خیبر‌پختونخواه و پیروزی «حزب مردم پاکستان» در ایالت «سند» هیچ مشکلی ندارد، افزود: ما همه باید با هم متحد شده و از ادامه کشت‌وکشتار در کشور جلوگیری کنیم.
وی تأکید کرد که برای پایان دادن به ناامنی‌ها باید پیشنهاد مذاکره طالبان جدی گرفته شود.
این در حالی است که حزب تحریک انصاف نیز که توانست در انتخابات پارلمانی پاکستان، دولت ایالتی «خیبر‌پختونخواه» و مناطق قبایلی همجوار با افغانستان که مرکز نفوذ طالبان است را در اختیار بگیرد، تلاش‌هایی را برای مذاکره با طالبان آغاز کرده است.
چندی پیش، یکی از رهبران ارشد حزب تحریک انصاف اعلام کرد که این حزب با طالبان دشمنی ندارد و آماده گفت‌وگو با آنان است.
در همین حال، برخی کارشناسان بر این باورند که ارتش پاکستان که خسارت‌های زیادی در جنگ با طالبان متحمل شده است احزاب سیاسی پاکستان را به مذاکره با طالبان ترغیب می‌کند.
طالبان چندی پیش، با استقبال از رویکرد نواز شریف در برخورد با طالبان اعلام کرده بودند که در صورت جدی گرفته شدن پیشنهاد مذاکره آنان از سوی دولت، این گروه نیز واکنش مثبتی به این اقدام نشان خواهد داد.
طالبان حتی قبل از انتخابات نیز به حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف اعتماد داشتند و از رهبر این حزب تقاضا کردند که از جانب طالبان، مذاکره با دولت و ارتش پاکستان را ضمانت کند.