-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۵, چهارشنبه

طالبان و تعویذهای ضد مرمی

روزنامه ماندگار
شماری از جنگجویان طالبان که در ولایت قندهار بازداشت شده اند، می‌گویند که مربیانشان به آن‌ها تعویذ داده و گفته اند که با داشتن آن مرمی به آن‌ها نمی‌رسد، نیروهای افغان آن‌ها را نمی‌بینند و در جنگ پیروز می‌شوند.

نه تن از یک گروه طالبان که در نقاط مختلف ولسوالی پنجوایی قندهار در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده اند، گفته‌اند پیش از این که از پاکستان وارد افغانستان شوند، مربیان شان تعویذهایی به گردن آنها آویخته اند.

یک عضو بازداشت شده این گروه طالبان به دویچه وله گفت که در کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، چمن و دیگر مناطق پشتون نشین به آن‌ها آموزش نظامی داده شده و سپس به افغانستان فرستاده شده اند.

او گفت: «به ما این تعویذها را دادند و گفتند که این‌ها را به گردن خود آویزان کنیم، کسی ما را دیده و گرفتار کرده نمی‌تواند. به ما در کویته، چمن، جنگل و دیگر جاها درس جهاد داده شده و گفته شد اگر با طالبان همکاری کنیم، خدا جنت را نصیب ما می‌کند».
به این جنگجویان جدید طالبان پول نقد هم داده شده و گفته شده است که اگر از جنگ کامیاب برگردند، برای شان موتر نیز داده می‌شود. آنها از عملکرد خود پشیمان اند و از مقام‌های دولتی می‌خواهند که این بار آنها را عفو نمایند. آنها می‌گویند که توبه می‌کنند و بعد از این اصلا دست به تفنگ نمی‌برند.
چند سال است که مقام‌های افغانستان و غربی می‌گویند، جنگجویان طالبان در مناطق قبایلی پاکستان آموزش‌های تروریستی می‌بینند و از حکومت پاکستان می‌خواهند که برای نابودی این پناهگاه‌ها دست به اقدام بزند.
یکی از جنگجویان بازداشت شده طالبان به نام محمد طاهر گفت که به آنها در مورد ساخت و جا به جایی ماین‌ها نیز آموزش داده شده است. ماین گذاری تاکتیک اصلی طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان و خارجی است که عمدتاً مردم ملکی را قربانی می‌سازد.
سمونیار سلطان محمد، فرمانده امنیه ولسوالی پنجوایی گفت که این افراد طالبان براساس معلومات استخباراتی همراه با اسلحه، مهمات و ماین‌های کنار جاده‌یی بازداشت شده اند. او گفت که این افراد به جرم خود اعتراف کرده اند.
سلطان محمد گفت: «یکی از این افراد در حالت زخمی دستگیر شده است که زیر تداوی قرار دارد. از این افراد اسلحه، بیشتر از صد حلقه ماین، راکت، کلاشنکوف و صدها کیلوگرام مواد انفجاری به دست پولیس افتاده است».
ماین‌های کنار جاده‌یی و کنترل از راه دور در ولایت قندهار قربانیان زیادی از مردم ملکی گرفته است. تنها روز دو شنبه ۱۳ فرد ملکی که بیشترشان زن و کودک بودند، در این ولایت قربانی انفجار ماین کنار جاده‌یی شدند.