-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۷, سه‌شنبه

بلوچستان ؛ درد بی درمان برای تجزیۀ پاکستان

عملیات گسترده ارتش پاکستان در ولایت بلوچستان
به گفته مخالفان صدها خانه ویران و ده ها تن به قتل رسیدند.فعالان بلوچ درمنطقه مکران بلوچستان پاکستان روز دوشنبه 27-5-2013 از حمله ارتش این کشور به "روستاهای منطقه و به آتش کشیدن صدها خانه" خبر داده اند. 

العربیه.نت فارسی در تماسی با چند تن از اهالی شهرهای گومازی ، نظرآباد و مند، موفق شد اطلاعاتی در باره رویدادها ی اخیر منطقه بلوچستان به دست آورد.

به گفته مخالفان بلوچ "نیروهای پاکستانی با بکارگیری خودروی های نظامی به شهر گومازی حمله کردند ".

مخالفان می گویند : "نیروهای پاکستانی در تعقیب فعالان بلوچ درب منازل مناطق گومازی را شکسته، و به آتش زدن خانه ها پرداخته اند."

بر اساس این گزارش تا کنون بیش از 100 خانه از جمله خانه منهاج مختار موسیقیدان نامدار بلوچ به آتش کشیده شده است. 

سایت "سرمچار" وابسته به فعالان بلوچ با تایید این خبرنوشت: "مردم روستای کوش کلات، در چند مایلی گومازی که روز شنبه مورد هجوم قرار گرفته بود، با ورود نیروهای پاکستانی، از داخل منازل خود بیرون نیامدند .

نیروهای امنیتی پاکستان فعالان بلوچ را به تلاش برای تجزیه این استان از پاکستان متهم می کنند.
این عملیات زمانی صورت می گیرد که قرار است امروز دوشنبه 27-05-2013 یک دولت ایالتی با گرایش ناسیونالیستی ، مراسم تحلیف را برای به دست گفتن قدرت در این ایالت به رهبری دکتر عبدالمالک بلوچ، به جای آورد.

دکتر مالک که امروز قرار است سمت نخست وزیری بلوچستان پاکستان را به عهده گیرد، از او به عنوان یکی از معتدل ترین رهبران مطرح فعلی در بلوچستان یاد می شود.

دولت پاکستان تاکنون هیچگونه گزارشی در رد یا تایید این خبر ارائه نداده است.

فعالان سیاسی بلوچ در گزارش خود می افزایند:" ارتش پاکستان از ورود خبرنگاران داخلی و خارجی به منطقه بلوچستان جلوگیری می کند".

طبق این گزارش دستگاه امنیتی پاکستان به تمام رسانه های محلی و رسمی این کشور گفته است تا اطلاع ثانوی از ورود به منطقه بلوچستان و انجام هرگونه پوشش خبری جلوگیری می شود.

گفتنی است که تاکنون هیچ رسانه رسمی و معتبر نتوانسته است که گزارش دقیقی در باره رویدادها ازبلوچستان تهیه کند.

دولت پاکستان فعالان بلوچ را به همکاری با تروریست ها و به قتل رساندن افرادی از ارتش پاکستان متهم می کند.