-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۵, چهارشنبه

بند کجکی در خطراست

شورشیان از ایران و پاکستان آمده اند و می خواهند که بند برق کجکی را تخریب نمایند. 

ایالات متحده امریکا بعد از سال ها سرمایه گذاری در امور بازسازی و بلند بردن ظرفیت بند برق کجکی ولایت هلمند، اخیراً کنترول و نظارت کار باقیمانده امور ساختمانی این بند را به کمپنی دولتی افغانستان یا برشنا موسسه سپرده است.  اما عبدالرازق مظلوم یار ولسوال کجکی می گوید: او اطلاعاتی بدست آورده مبنی بر این که طالبان افغان و خارجی در نظر دارند تا بند کجکی را مورد حمله قرار بدهند و از بین ببرند.

ولسوال کجکی می گوید: حکومت باید هر چه زودتر تعداد نیرو های پولیس را در منطقه افزایش بدهد، زیرا مشکل خواهد بود تا با تعداد فعلی پولیس، جلو چنین یک حمله گرفته شود.

انجنیر فیض الله مسوول امور تولید و توزیع برق در ولایت هلمند می گوید: طالبان از مدت ها پلان حمله بالای بند ذخیره و دستگاه تولید برق کجکی را دارند، اما اکنون تعداد شان را تقویت کرده اند.

انجنیر فیض الله به نشریه گزارش دهی برای صلح و جنگ گفته است:
« من اخیراً شنیده ام که شورشیان از ایران و پاکستان آمده اند و می خواهند که بند برق کجکی را تخریب نمایند. اما من باور دارم که مردم محل جلو حمله آنها را می گیرند.»

به گفته انجنیر فیض الله، در جریان سال های 1980 در جنگ علیه شوروی سابق، پاکستان به بعضی قوماندان های جهادی هدایت داده بود تا بند ذخیره کجکی را تخریب کنند، اما آنها این کار را نکردند، زیرا آنها افغان بودند و می دانستند که این دارایی مردم و کشور است. او گفت، من امیدوارم که مخالفین فعلی دولت ازین کار خود داری نمایند.

عمر ځواک سخنگوی والی هلمند گفت: به زودی عملیات برای پاکسازی اطراف بند کجکی علیه شورشیان آغاز خواهد شد و ما علیه هر نوع تهدید حاضر و آماده هستیم.

خدایداد یک محصل پوهنتون ولایت هلمند در شهر لشکر گاه به نشریه گفته است، معلومات عمومی این بود که شورشیان در اطراف بند کجکی جمع شده اند.

این محصل پوهنتون هلمند می گوید: در گذشته کیبل ها و لین های انتقال برق چندین بار قطع گردیده و مردم از داشتن برق برای هفته ها و حتی ماه ها محروم شده اند. او می گوید: یک افغان و یک مسلمان واقعی هیچگاه خاک خود را ویران نمی کند و مردم خود را به هدایت بیگانه نمی کشد.

خدایداد می گوید: یک دلیل که بسیار مردم فکر می کنند، چرا پاکستان و ایران علاقه مندی خاص برای مختل ساختن پروژه های تولید برق دارند تنها این نیست که انکشاف اقتصاد افغانستان را خراب کنند، بلکه این کشور ها نمی خواهند بالای دریا های که آب آن به سوی این کشورها جریان دارد، بند ذخیره وجود داشته باشد.

به نوشته نشریه، قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان معرفی می نماید قصد حمله بالای بند برق کجکی را رد می نماید و می گوید: اگر ما می خواستیم این کار را مدت ها قبل انجام می دادیم.
اما تیمور شاه یک باشنده شهر لشکر گاه می گوید:
« طالبان دروغ می گویند، من بعضی طالبان را که در هلمند زندگی دارند می شناسم، آنها مکاتب را به آتش کشیدند و لین های برق را قطع کردند. آیا آنها نمی دانند که بیشتر مردم از برق استفاده می نمایند یا مقام های دولتی.»