-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۹, پنجشنبه

قرار است اطلاعات کلاهک اتمی ج. اسلامی فاش شود


ریا نوستی  – ترجمه رضا نافعی


لاوروف، وزیر خارجه روسیه، حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران را یک اشتباه بزرگ دانست و از آن انتقاد کرد و گفت  این نخستین بار نیست که نمایندگان رسمی اسرائیل از احتمال حمله نظامی به ایران سخن می گویند. موضع ما در این مورد کاملا روشن است. چنین اقدامی یک اشتباه جدی با عواقبی غیر قابل تصور خواهد بود.

این سخنان را لاوروف روز دوشنبه اظهار داشت.

طبق منشور سازمان ملل  دست زدن به خشونت نظامی فقط در دو مورد مجاز است: یا بعنوان دفاع از خود و یا بر اساس تصمیم شورای امنیت سازملل متحد. لاوروف گفت هیچ یک از این دو مورد فعلیت ندارد و من امیدوارم که هیچ یک از این دو مورد  پیش نیاید.» یگانه راه ، بازگشت به مذاکرات شش جانبه با تهران است.

این سخنان لاوروف واکنشی است  در برابر  اظهارات شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، که   روز جمعه گفته بود برای حل مسئله اتمی ایران، اسرائیل حمله نظامی را راه بهتری می داند.  رسانه های اسرائیلی گزارش داده اند که نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می کوشد تا موافقت اکثریت اعضای    کابینه خود را برای حمله به تاسیسات اتمی ایران بدست آورد .

 روز یکشنبه خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مقامات بین المللی اتمی ( IAEO) قصد دارند در هقته آینده، در مورد برنامه اتمی ایران، اطلاعاتی را که تاکنون محرمانه نگاه داشته شده اند، منتشر سازند. طبق این اطلاعات گویا ایران روی کامپیوتر نقشه کلاهک های اتمی را طراحی کرده است.

سازمان قرار داد دفاع جمعی    OVKS   روز دوشنبه 27 ماه مه، در ارتباط با مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران اعلام خطر کرد و هشدار داد که نباید علیه ایران خشونت نظامی بکار گرفته شود. وزرای خارجه این اتحادیه نظامی روز دوشنبه  در بیشکک، پایتخت قرقیزستان اعلام کردند که حل مسئله برنامه اتمی ایران با توسل به قدرت نظامی قابل پذیرش نیست. وزرای خارجه کشورهای عضو OVKS    اعلام کردند که چنین سناریوئی  با توجه به  وضع بی ثبات خاورمیانه و  شمال آفریقا عواقب غیر قابل پیش بینی برای سراسر جهان خواهد داشت.l