-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۳۰, دوشنبه

نگاه رسانه‌های پاکستانی به اهداف سفر «کرزی» به هندطبق اعلام امروز رسانه‌های پاکستان، گزارش‌ها نشان می‌دهد که بزودی یک پیمان خرید سلاح بین کابل و دهلی نو به امضا می‌رسد.
پاکستانی‌ها بر این باورند در شرایطی که اوضاع امنیتی مرز مشترک بین افغانستان و پاکستان متشنج است، خرید سلاح می‌تواند به معنای جنگ با ارتش پاکستان یا حداقل اولتیماتوم به این کشور باشد.
این در حالی است که روز گذشته، «ایمل فیضی» سخنگوی کرزی در گفت‌وگو با خبرنگاران ابراز داشت: تقویت سیستم دفاع مرزی و حفظ منافع افغانستان درباره خط دیورند از دیگر برنامه‌های سفر کرزی به هند می‌باشد.
طبق گزارش رسانه‌های پاکستانی، افغان‌ها به دنبال امضای یک پیمان دفاعی بلندمدت با هند هستند که این موضوع نشان می‌دهد آنان در حال برنامه‌ریزی جهت جایگزین کردن هند به جای آمریکا و ناتو بوده که این موضوع، چالشی برای پاکستان خواهد بود.
طبق این گزارش، افغانستان خواهان خرید جنگنده از هند شده و عنوان کرده که این جنگنده‌ها برای دفاع از خطوط مرزی به کار گرفته می‌شوند.
طبق این گزارشات، افغانستان برای به توافق رسیدن با هند، حاضر است حتی باج نیز به این کشور بدهد؛ بنابراین به احتمال زیاد، کرزی موفق می‌شود یک قرارداد نظامی را با این کشور به امضا برساند.
افغانستان تاکنون با بیش از 10 کشور از جمله هند پیمان همکاری درازمدت و استراتژیک امضا کرده است.