-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۳, جمعه

قاری اعظم و مخلص کشته شدند

ایساف: شبکه حقانی قصد دارد دردو سوی مرز مراکز ایجاد کند.

نیروهای بین المللی کمک به امنیت افغانستان (ایساف) اعلام کرد که دو فرمانده ارشد  شبکه سراج الدین حقانی، در عملیات نظامی این نیروها در جنوب شرق افغانستان کشته شدند.
در خبرنامه ایساف که به رسانه‌ها ارسال شد، نام این دو فرمانده قاری اعظم و مخلص ذکر شده که روز سه‌شنبه در عملیات نظامی در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا در شرق افغانستان کشته شدند.
نیروهای ناتو افزوده است که اعظم به عنوان مسئول اطلاعاتی گروه حقانی در این ولایت، سازماندهی عملیات نیروهای شورشی را علیه نیروهای افغان و آمریکایی به عهده داشت.
در اعلامیه ایساف همچنین آمده است که مخلص نیز ارتباط نزدیک با رهبران گروه حقانی داشت و شخص ارتباطی آنان با جنگجویان این گروه بود.
نیروهای ناتو قبلا اعلام کرده بودند که شبکه حقانی روابط نزدیکی با سازمان جاسوسی پاکستان دارد و برای افغانستان و نیروهای خارجی و همچنین پاکستان خطری جدی است.
کارستن جاکوبسون، سخنگوی سابق ناتو در کابل به بی‌بی‌سی گفته بود که شبکه حقانی از سوی سازمان اطلاعات پاکستان ( آی اس آی) و گروه القاعده حمایت می‌شود.
او همچنین گفته بود که محافلی در خاور میانه هم هستند که از گروه حقانی حمایت مالی می‌کنند، اما او نام آنها را فاش نکرد.
آقای جاکوبسون شبکه حقانی را با سابقه طولانی در دو طرف مرز (افغانستان و پاکستان) توصیف کرده بود که بیشتر در ولایت پکتیا ریشه دارد، اما مهره‌های اصلی گروه حقانی در آن سوی مرز هستند.
او افزود: "شبکه حقانی می‌خواهد که در دو طرف مرز پناهگاه و مراکزی داشته باشد و این کار را از دیر زمان انجام داده است. ما فکر می کنیم که حدود ۲۵۰۰ عضو شبکه حقانی در افغانستان حضور دارند و حدود ۷۵۰۰ تن از اعضای این شبکه در آن سوی مرز هستند."