-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۵, یکشنبه

حمایت بیش از ۲۵۰ نویسنده و هنرمند افغان از اعتصاب غذای دانشجویان کابل

درخشان ترین حرکت مدنی از سوی دانشجویان پایتخت


شماری از نویسندگان، شاعران، هنرمندان افغانستان در نقاط مختلف جهان، از اعتصاب دانشجویان کابل حمایت کردند.
نامه ای که از سوی این افراد به بی‌بی‌سی رسیده از سوی بیش از ۲۵۰ نفر امضا شده است.
عتیق رحیمی، نویسنده و کارگردان، رهنورد زریاب، نویسنده، پرتو نادری، صبورالله سیاسنگ، شاعر، دکتر سرور مولایی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، داوود سرخوش، آواز خوان، مسعود حسن‌زاده شاعر، کاوه جبران شاعر، محمد کاظم کاظمی، شاعر و نویسنده، ابوطالب مظفری، شاعر، محمد آصف سلطان زاده، نویسنده، ژکفر حسینی،شاعر، محمد جواد خاوری محقق و نویسنده و حمزه واعظی پژوهشگر از امضا کنندگان این نامه هستند.
هفت روز قبل ۷۰ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی در اعتراض به "تبعیض، ضعف مدیریت و برخورد نادرست" در این دانشکده، به اعتصاب غذای نامحدود دست زدند. حالا شمار آنها به ۸۱ نفر رسیده است.
این دانشجویان در برابر ساختمان پارلمان افغانستان اعتصاب غذا کرده‌اند.
در نامه‌ای که در حمایت از اعتصاب غذای دانشجویان به بی‌بی‌سی رسیده، آمده است: "این اعتراض به جرقه ای شبیه است که می‌تواند آتشی عظیم را سبب شود چرا که هرچند خواسته‌های آنها خواسته‌هایی مشخص است و فضای اعتراضی شان هم فضایی مشخص، اما آنچه آنها را به اعتراض وادار کرده است دردی است مشترک."
نویسندگان این نامه از دولتمردان خواستند تا پاسخ اعتراض صلح جویانه این دانشجویان را با رسیدگی معقول و مطلوب به خواسته‌های‌شان بدهند و نگذارند بیش از این "جان فرزندان" این خاک در تهدید مرگ قرار بگیرد.
همچنان آنها از دانشجویان خواسته اند تا در برابر فشارهای دولت، پلیس و سیاستمداران مقاومت کنند و اجازه ندهند که آنها را به تسامح و تعدیل وادار کنند.
برکناری رئیس دانشکده علوم اجتماعی، برکناری یکی از استادان این دانشکده، تغییر در کادر علمی دانشکده، منع رفتارهای تبعیض آلود با دانشجویان بر مبنای قوم، از مهم‌ترین خواست‌های این دانشجویان است.
دانشجویان نیز در اعلامیه‎ای که پخش کرده‎اند، گفته‎اند تا زمانی که خواست‎های آنها برآورده نشود، دست از اعتصاب بر نمی‎دارند. آنها تاکید کرده‎اند که خود را "قربانی" می‎کنند تا دیگران "قربانی تبعیض و بی‎عدالتی نشوند".
پیش از این نهادهای مدنی نیز با حضور در محل اعتصاب این دانشجویان از آنها حمایت کردند. شماری از دانشجویان در هرات نیز دست به اعتصاب غذایی زدند. مردم نیز گروه گروه به دیدن اعتصاب کنندگان می آیند و حرکت مدنی آنها را تشویق می‌کنند.
در هفتمین روز اعتصاب، وزیر تحصیلات عالی گفته است که "وظیفه رئیس دانشکده علوم اجتماعی را به خواست دانشجویان تعلیق کرده و این مساله را به دانشجویان نیز اطلاع داده است."
اما دانشجویان می‌گویند آنها تا رسیدن به تمامی خواسته‌های شان به اعتصاب ادامه می دهند.
تا کنون حدود ۴۰ تن از دانشجویان به بیمارستان منتقل شده اند، اما هیچکدام از آنها بستری نشده و بعد از بهبود و تزریق سیرم، دوباره به محل اعتصاب بازگشته اند.