-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۸, شنبه

تشنه گی کهن انسان برای سفر به خارج از زمین

نیم جمیعت کره زمین علاقه مند زنده گی وسفر به کره مریخ شده اند.

شکرالله امیری- خبرگزاری بخدی
یک شرکت هالندی پروژه‌ ای را موسوم به "ماموریت به مریخ" آغاز کرده است که هدف آن، برنامه ‌ریزی و تدارک سفر انسان برای نخستین بار در کره مریخ است.
در این سفر، به افرادی که قرار است به کره سرخ "مریخ" بروند فقط تکت یک‌طرفه برای رسیدن به این سیاره داده می شود.
شرکت هالندی می‌گوید که تاکنون بیش از هشتاد هزار نفر از ۱۲۰ کشور جهان رسما تقاضای خود را برای سفر به مریخ به دفتر این شرکت ارسال کرده اند.
متقاضیان این سفر باید رقم حدود ۷۵ دالر همراه با تقاضانامه رسمی پرداخت کنند.
شرکت که این سفر را طراحی و قرار است اجرا کند، در مرحله اول حدود ۳۷ میلیون دالرعاید داشته است.
بر اساس میزان استقبال از این پروژه، نیم میلیون جمعیت زمین تاکنون به این سفر اظهار علاقه مندی کرده و قصد دارند که بقیه عمر شان را در کره مریخ سپری کنند.
پروژه موسوم به سفر مریخ یک سال پیش اعلام شد و قرار است در جریان دو سال آینده ۲۸ تا ۴۰ داوطلب برای سفر به این سیاره آموزش های لازم را بیبینند.
قرار است این سفر در سال ۲۰۲۲ انجام شود یعنی حدود پانزده سال زودتر از ماموریتی که سازمان ناسا برای اعزام یک گروه فضانورد به کره مریخ در نظر گرفته است.
براساس برنامه از  قبل تعیین شده، در مرحله نخست، چهار نفر به این سیاره سفر خواهند کرد و مدیران شرکت هالندی امیدوارند که هزینه شش میلیارد دالری این سفر فضایی را از طریق دریافت مبالغ مربوط به ثبت نام داوطلبان، پس انداز دوره‌های آموزشی و از همه مهم‌تر برنامه‌های تلویزیونی که قرار است در خلال اجرای این پروژه تهیه شود، تامین کند.
با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه علوم فضایی در پنج دهه گذشته، سفر به خارج از جو کره زمین یا سیاره‌های همسایه را عملی کرده است.
برخلاف دوران سفر به کره ماه که صنایع و برنامه‌های فضایی در انحصار و ادارات دولت ها بود، امروزه بخش خصوصی در این عرصه فعال شده و صنایع خصوصی در این زمینه ممکن از ماموریت‌های سازمان ناسا پیشی بگیرند.
شرکت فضایی خصوصی ویرجین گالاکتیک در ماه‌های اخیر یک سفر آزمایشی موفقیت‌آمیز خارجی از سیاره زمین اجرا کرد، همچنین شرکت دیگری به نام اسپیس اکس چندی پیش موفق شد انتقال یک محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی را انجام دهد.
موسسات و شرکت‌های خصوصی فراوانی علاقه‌ مند هستند که در صنایع و حمل و نقل فضایی فعالیت و سرمایه‌گذاری کنند.
میزان تقاضا برای سفر به کره ماه یا کره مریخ بسیار زیاد و در مقابل عرضه یک چنین خدماتی در حال حاضر اصلا وجود ندارد.
کارشناسان پیشبینی می کنند که صنعت سفر به دیگر سیاره ها در سال‌ها و دهه‌های آینده به تجارتی پر درآمد تبدیل شود.