-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۳, جمعه

نگرانی پاکستان در مورد تقاضای حامد کرزی از هند

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد: همزمان با رییس جمهور کرزی، صدراعظم چین به پاکستان سفر کرد که این اقدام به نحوی، دیدار حامد کرزی با صدراعظم هند را بی اهمیت ساخت.

اندیپندنت
روزنامه اندیپندنت به مساله درخواست کمک تسلیحاتی رییس جمهور کرزی از هند اشاره کرده است.

به نوشته روزنامه، کرزی می داند که این کار تا چی حد برای پاکستان نگرانی ایجاد می کند و از جانب دیگر، پاکستان می تواند نقش مهمی در گفتگو های صلح حکومت کابل با طالبان داشته باشد.

سترات فور کامنتری
نشریه سترات فور کامنتری در مقالهء روی نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان مطلبی را نشر کرده که در بخشی از آن می نویسد: کابل در این گفتگو ها، به اسلام آباد به حیث یک بازیگر مهم می بیند.

اما پاکستان در وضعیتی قرار ندارد که کمک کرده بتواند زیرا از یک سو خود این کشور با مشکل طالبان روبرو است و از جانبی هم پاکستان با انتقال گسترده سیاسی روبرو است، بناءً مساله بیشتر پیچیده شده است.

به نوشته نشریه، نواز شریف صدراعظم منتخب پاکستان گفته که کشورش برای گفتگو با طالبان آماده است تا جنگ ها به پایان برسد.

اما سترات فور کامنتری به این باور است که نوازشریف چشم به راه کمک های بین المللی است تا اقتصاد پاکستان احیا شود.

نشریه در ادامه گفته که اسلام آباد بیشتر از لحاظ اقتصادی به چین تکیه می کند. در مقابل کابل به امنیت خود، به کمک اسلام آباد نیاز دارد.

به باور سترات فور کامنتری، چین با پاکستان در حدی کمک کرده نمی تواند که مشکلات این کشور حل شود و سپس اسلام آباد با افغانستان همکاری کند.

نشریه در یک مقالهء دیگر، در باره اهمیت سرحد افغانستان و تاجکستان مقالهء را نشر کرده است.

به نوشته سترات فور کامنتری پیشرفت های اخیر نشان می دهد که اهمیت سرحد افغانستان و تاجکستان، بنابر دلایل امنیتی و سیاسی و با توجه به خروج نیرو های امریکایی و ناتو از افغانستان در سال 2014 افزایش یافته است.

اندری اویستیزیان سفیر روسیه در افغانستان در یک مصاحبه گفته است: کشورش در حال حاضر مساله مستقر ساختن نیرو های روسی در سرحد میان افغانستان و تاجکستان را بررسی می کند. او در همین مورد به تهدید های تروریستی و سرازیر شدن مواد مخدر از همین سرحد اشاره کرده است.

سترات فور کامنتری می نویسد: امنیت این سرحد برای جلوگیری از گسترش نا امنی های افغانستان به آسیای میانه و روسیه مشکل خواهد بود و در عین حال، نقش مسکو برای ایجاد گزمه های سرحدی خیلی مهم است.

نشریه در ادامه نوشته است: چندین دلیل وجود دارد که چرا خروج نیرو های امریکایی و ناتو، طوری که بسیاری ها انتظار دارند، الزاماً و به صورت فوری باعث بروز خشونت ها و شورش ها در مناطق سرحدی میان افغانستان و تاجکستان نخواهد شد.

نخست این که ایالات متحده امریکا یک خلاء امنیتی مکمل را ایجاد نخواهد کرد و رییس جمهور کرزی هم گفته بود، ایالات متحده می خواهد نُه پایگاه نظامی بعد از سال 2014 در افغانستان داشته باشد.

دوم این که یک مبارزه دیگر برای بقای قدرت در افغانستان متصور است. سترات فور کامنتری در همین مورد نوشته که در باره خشونت ها، توجه بیشتر به مناطقی سرحدی افغانستان با پاکستان که مخفی گاه های طالبان به حساب می آیند، صورت خواهد گرفت زیرا مشکل است تا نسبت به مناطق سرحدی افغانستان – تاجکستان، در این مناطق به گزمه پرداخت.