-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۵, یکشنبه

هند مفت اسلحه می دهد یا می فروشد؟

اشاره: اگر هند به حکومت کابل بگوید که حاضریم ده تانک تی هفتاد به شما بدهیم، پول آن از کجا پرداخته می شود؟ با ده تانک، مگر می توان پاکستان را فتح کرد؟ حماقت سیاسی وتاریخی هم یک حدی دارد. 


نشریهء جینزدیفنس
نشریهء جینزدیفنس در مورد سفر اخیر رییس جمهور افغانستان به هند و همکاری هند در بخش نظامی با افغانستان یک مقاله نوشته است.

نشریه می گوید که رییس جمهور کرزی در دوازدهمین سفر خود به هند به حیث رییس جمهور افغانستان از رییس جمهور و صدراعظم این کشور خواست تا اردوی افغانستان را در بخش تجهیزات و وسایل نظامی کمک کنند.

به نوشتهء جینزدیفنس، رییس جمهور کرزی گفته است که می خواهد روابط کابل با هند گسترش یابد و بعد از خروج نیرو های خارجی از افغانستان در پایان سال 2014 میلادی خلای احتمالی پُر شود.

رییس جمهور کرزی، به نوشتهء نشریه، همچنین گفته که افغانستان یک کشور مستقل است و حق دارد دوستانش را مستقلانه انتخاب کند.

به تحلیل نشریهء جینزدیفنس، با این کار حکومت افغانستان، نگرانی حکومت پاکستان هم افزایش یافته است.

نشریه در ادامه می گوید که منابع نظامی هند گفته اند که در فهرست درخواست رییس جمهور کرزی این ها شامل استند: هلیکوپتر های نظامی، توپ های سبک، تانک های نوع تی هفتاد و دو و وسایط نقلیه برای نیرو های پیاده.

نشریه می گوید: هند در بخش بازسازی افغانستان بیش از دو میلیارد دالر امریکایی را هزینه کرده است و پروژه های نظیر اعمار شفاخانه، بند های آب و برق، اعمار ساختمان جدید شورای ملی و دیگر پروژه های زیربنایی را عملی کرده است.

نشریهء جینزدیفنس اما نوشته که دهلی جدید زیاد مایل نیست که با حکومت کابل مستقیماً کمک نظامی کند و دلیلش هم این است که نمی خواهد روابطش بیش ازین با پاکستان خراب شود.

به نوشتهء نشریه، در عین حال پاکستان ازین نگران است که بعد از خروج نیرو های خارجی از افغانستان امنیت خود این کشور چگونه خواهد شد؟

در ادامه این مقاله آمده که پلان گذاران هندی به این باور استند که با افزایش همکاری نظامی این کشور با کابل جلو فعالیت های بنیاد گرایان گرفته خواهد شد و چنین چیزی در سال های 1990 یک بار تجربه شده بود.